Blocksy Companion Pro - en to pt translation catalogue (1901 entries)

en: Business or Agency
pt: Negócio ou Agência

en: Select value
pt: Selecionar valor

en: Product Waitlist
pt: Lista de espera de produto

en: Allow your customers to sign up for a waitlist for products that are out of stock and get notified when they are back in stock.
pt: Permita que os seus clientes se inscrevam numa lista de espera para produtos fora de stock e sejam notificados quando voltarem a estar disponíveis.

en: Clipboard
pt: Área de transferência

en: Waitlist
pt: Lista de espera

en: Tooltip Visibility
pt: Visibilidade da dica

en: Container Backdrop Blur
pt: Desfoque do fundo do contentor

en: Added to Cart: Before product
pt: Adicionado ao carrinho: Antes do produto

en: Added to Cart: Before actions
pt: Adicionado ao carrinho: Antes das ações

en: Added to Cart: Before suggested products
pt: Adicionado ao carrinho: Antes dos produtos sugeridos

en: Added to Cart: After suggested products
pt: Adicionado ao carrinho: Após os produtos sugeridos

en: WooCommerce: Added to Cart
pt: WooCommerce: Adicionado ao carrinho

en: Upsell Products
pt: Produtos adicionais

en: Cross-sell Products
pt: Produtos cruzados

en: Auto Close Panel
pt: Fechar painel automaticamente

en: Automatically close the panel when a filter option is selected.
pt: Fechar automaticamente o painel quando uma opção de filtro é selecionada.

en: Form Type
pt: Tipo de formulário

en: Form Max Width
pt: Largura máxima do formulário

en: Enable For Backorders
pt: Ativar para encomendas pendentes

en: Allow users to join the waitlist even if the product is on backorder.
pt: Permita que os utilizadores se inscrevam na lista de espera, mesmo que o produto esteja com encomenda pendente.

en: Show Users Count
pt: Mostrar contagem de utilizadores

en: Display a counter that reflects the current number of users on the waitlist.
pt: Exibir um contador que reflete o número atual de utilizadores na lista de espera.

en: Logged In Users Only
pt: Apenas utilizadores logados

en: Display the waitlist feature exclusively to users who are logged in.
pt: Exibir a funcionalidade da lista de espera exclusivamente para utilizadores logados.

en: Subscription Confirmation
pt: Confirmação de Subscrição

en: Specify which users should verify their waitlist subscription through email confirmation.
pt: Especifique quais utilizadores devem verificar a sua subscrição da lista de espera através da confirmação por e-mail.

en: Waitlist Form Display Conditions
pt: Condições de exibição do formulário da lista de espera

en: Choose where you want this Waitlist Form to be displayed.
pt: Escolha onde deseja que este formulário da lista de espera seja exibido.

en: Message Font
pt: Fonte da mensagem

en: Message Color
pt: Cor da mensagem

en: Container Padding
pt: Preenchimento do contentor

en: Actions
pt: Ações

en: Invalid request
pt: Pedido inválido

en: No waitlist found
pt: Nenhuma lista de espera encontrada

en: Waitlists
pt: Listas de espera

en: Number of items per page
pt: Número de itens por página

en: Waitlist for %s
pt: Lista de espera para %s

en: Invalid email
pt: E-mail inválido

en: You are already on the waitlist
pt: Já está na lista de espera

en: You have been added to the waitlist
pt: Foi adicionado à lista de espera

en: You have been removed from the waitlist
pt: Foi removido da lista de espera

en: %s %s joined the waitlist for this item.
pt: %s %s juntou-se à lista de espera para este item.

en: Waitlist Form
pt: Formulário da Lista de Espera

en: Your waitlist subscription has been successfully canceled.
pt: A sua subscrição da lista de espera foi cancelada com sucesso.

en: Your waitlist subscription has been successfully confirmed.
pt: A sua subscrição da lista de espera foi confirmada com sucesso.

en: Search Products
pt: Pesquisar produtos

en: Export Subscribers
pt: Exportar subscritores

en: Guest
pt: Convidado

en: Edit this customer
pt: Editar este cliente

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Eliminar

en: View
pt: Ver

en: %s ago
pt: %s atrás

en: Is registered
pt: Está registado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Waitlist - Back in Stock Notification
pt: Lista de Espera - Notificação de Disponibilidade

en: This email is sent when a product is back in stock
pt: Este e-mail é enviado quando um produto está novamente disponível

en: A product you are waiting for is back in stock
pt: Está novamente disponível o produto ppelo qual estava a espera

en: Good news! The product you have been waiting for is now back in stock!
pt: Boas notícias! O produto que estava à espera está novamente disponível!

en: Waitlist - Confirm Subscription
pt: Lista de Espera - Confirmar Subscrição

en: This email is sent when a user subscribes to a product stock alert and should confirm their subscription
pt: Este e-mail é enviado quando um utilizador se inscreve para um alerta de stock de produto e deve confirmar a sua subscrição

en: Confirm waitlist subscription
pt: Confirmar subscrição da lista de espera

en: Get notified when {product_title} is back in stock
pt: Receba uma notificação quando {product_title} estiver novamente disponível

en: Waitlist - Subscription Confirmed
pt: Lista de Espera - Subscrição Confirmada

en: This email is sent after a user confirmed the subscription to a product stock alert
pt: Este e-mail é enviado após um utilizador confirmar a subscrição a um alerta de stock de produto

en: Waitlist subscription confirmed
pt: Subscrição da lista de espera confirmada

en: You will be notified when {product_title} is back in stock
pt: Será notificado quando {product_title} estiver novamente disponível

en: Customer
pt: Cliente

en: Enter your email
pt: Insira o seu e-mail

en: Join Waitlist
pt: Inscrever

en: This product is currently sold out!
pt: Este produto está atualmente esgotado!

en: No worries! Please enter your e-mail address and we will promptly notify you as soon as the item is back in stock.
pt: Não se preocupe! Insira o seu endereço de e-mail e iremos notificá-lo assim que o artigo estiver novamente em stock.

en: Great! You have been added to the waitlist for this product. Please check your inbox and confirm the subscription to this waitlist.
pt: Ótimo! Foi adicionado à lista de espera para este produto. Por favor, verifique a sua caixa de entrada e confirme a subscrição desta lista de espera.

en: Great! You have been added to the waitlist for this product. You will receive an email as soon as the item is back in stock.
pt: Ótimo! Foi adicionado à lista de espera para este produto. Irá receber um e-mail assim que o item estiver novamente disponível.

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: You don't have any products in your waitlist yet.
pt: Ainda não tem produtos na sua lista de espera.

en: Confirmed
pt: Confirmado

note: translators: %s User name.
en: Hi, %s!
pt: Olá, %s!

en: Great news! The %s from your waitlist is now back in stock!
pt: Boas notícias! O %s da sua lista de espera está novamente disponível!

en: Click the link below to secure your purchase before it is gone!
pt: Clique no link abaixo para garantir a sua compra antes que acabe!

en: You have requested to join the waitlist for this item:
pt: Solicitou entrar na lista de espera para este item:

en: Click the button below to confirm your subscription. Once confirmed, we will notify you when the item is back in stock.
pt: Clique no botão abaixo para confirmar a sua subscrição. Uma vez confirmada, notificá-lo-emos quando o item estiver novamente disponível.

en: Confirm Subscription
pt: Confirmar Subscrição

en: Please note, the confirmation period is 2 days.
pt: Por favor, note que o período de confirmação é de 2 dias.

en: If you don't want to receive any further notifications, please %s
pt: Se não quiser receber mais notificações, por favor %s

en: unsubscribe
pt: cancelar subscrição

en: You have been successfully added to the waitlist for the following item:
pt: Foi adicionado com sucesso à lista de espera para o seguinte item:

en: Product:
pt: Produto:

en: Price:
pt: Preço:

en: Added to Cart Popup
pt: Pop-up "Adicionado ao Carrinho"

en: Show a dynamic confirmation popup with product recommendations whenever items are added to the cart.
pt: Mostrar um pop-up de confirmação dinâmico com recomendações de produtos sempre que os produtos são adicionados ao carrinho.

en: Trigger Popup On
pt: Ativar Pop-up Em

en: Product Page
pt: Página do Produto

en: Description Length
pt: Comprimento da Descrição

en: Cart Button
pt: Botão do Carrinho

en: Checkout Button
pt: Botão do Checkout

en: Continue Shopping Button
pt: Botão de Continuar a Comprar

en: Shipping Info
pt: Informações de envio

en: Tax Info
pt: Informações sobre impostos

en: Total Info
pt: Informação total

en: Suggested Products
pt: Produtos recomendados

en: Related Products
pt: Produtos relacionados

en: Recently Viewed Products
pt: Produtos Vistos Recentemente

en: Products Card Type
pt: Tipo de Cartão de Produtos

en: Products Visibility
pt: Visibilidade dos Produtos

en: Popup Options
pt: Opções do Pop-up

en: Popup Backdrop
pt: Fundo pop-up

en: Close Icon Size
pt: Tamanho do ícone Fechar

en: Product succesfully added to your cart!
pt: Produto adicionado com sucesso ao seu carrinho!

en: Close Modal
pt: Modal Fechar

en: Popup Shadow
pt: Sombra pop-up

en: Popup Border Radius
pt: Raio da borda do pop-up

en: Shipping Cost
pt: Custos de envio

en: Tax Amount
pt: Montante do imposto

en: Cart Total
pt: Total do Carrinho

en: View Cart
pt: Ver Carrinho

en: Continue Shopping
pt: Continuar a Comprar

en: Recently Viewed
pt: Visto recentemente

en: More information on how to create a list in MailPoet can be found %shere%s.
pt: Mais informações sobre como criar uma lista no MailPoet podem ser encontradas %shere%s.

en: Color Mode
pt: Modo de cor

en: One Color
pt: Uma cor

en: Dual Color
pt: Dupla cor

en: Colors
pt: Cores

en: Color 1
pt: Cor 1

en: Color 2
pt: Cor 2

en: Tooltip Text
pt: Texto do Tooltip

en: Tooltip Image
pt: Imagem do Tooltip

en: Subtype
pt: Subtipo

en: here
pt: aqui

en: Item Visibility
pt: Visibilidade do item

en: Hide Missing Language
pt: Ocultar idioma em falta

en: Please wait until the lookup table is generated.
pt: Aguarde até que a tabela de pesquisa seja gerada.

en: Collapse
pt: Colapsar

en: Expand
pt: Expandir

en: category
pt: categoria

en: Find by %s
pt: Procurar por %s

en: Regenerate the product taxonomies lookup table
pt: Regenerar a tabela de pesquisa de taxonomias de produtos

en: This tool will regenerate the product taxonomies lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
pt: Esta ferramenta irá regenerar os dados da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos a partir dos dados de produtos existentes. Este processo pode demorar algum tempo.

en: Product taxonomies lookup table data is regenerating
pt: Os dados da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos estão a ser regenerados

en: Regenerate
pt: Regenerar

en: Filling in progress (%d)
pt: Preenchimento em curso (%d)

en: Resume the product taxonomies lookup table regeneration
pt: Retomar a regeneração da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos

note: translators: %1$s = count of products already processed.
en: This tool will resume the product taxonomies lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
pt: Esta ferramenta retomará a regeneração da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos no ponto em que foi abortada (%1$s produtos já foram processados).

en: Product taxonomies lookup table regeneration process has been resumed.
pt: O processo de regeneração da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos foi retomado.

en: Resume
pt: Retomar

en: Abort the product taxonomies lookup table regeneration
pt: Interromper a regeneração da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos

en: Product taxonomies lookup table regeneration process has been aborted.
pt: O processo de regeneração da tabela de pesquisa de taxonomias de produtos foi abortado.

en: Abort
pt: Abortar

en: Container Border Color
pt: Cor da borda do container

en: Container Background Color
pt: Cor de fundo do container

en: API Version
pt: Versão da API

en: More information on how to generate an API key for Brevo can be found %shere%s.
pt: Mais informações sobre como gerar uma chave API para o Brevo podem ser encontradas %shere%s.

en: Hide Documentation Links
pt: Ocultar ligações de documentação

en: Hide Video Links
pt: Ocultar ligações de vídeo

en: Display the currently active filters.
pt: Apresenta os filtros atualmente activos.

en: Category 1
pt: Categoria 1

en: Category 2
pt: Categoria 2

en: Attribute 1
pt: Atributo 1

en: Attribute 2
pt: Atributo 2

en: Date
pt: Data

en: Filter by Price Controls
pt: Filtrar por controlos de preços

en: Filter by Price
pt: Filtrar por preço

en: Widget for filtering the WooCommerce products by price.
pt: Widget para filtrar os produtos do WooCommerce por preço.

en: Show Tooltip
pt: Mostrar tooltip

en: Show Prices
pt: Mostrar preços

en: Please select a valid taxonomy.
pt: Selecione uma taxonomia válida.

en: Filter Settings
pt: Definições do filtro

en: Show Search Box
pt: Mostrar caixa de pesquisa

en: Container Maximum Height
pt: Altura máxima do contentor

en: Exclude Speciffic Items
pt: Excluir produtos específicos

en: Update Blocksy Theme Now
pt: Atualizar o tema Blocksy agora

en: Your site is misconfigured and AJAX requests are not reaching your backend. Please click %shere%s to find the common causes and possible solutions to this.<br> Error code - %s
pt: O seu site está mal configurado e os pedidos AJAX não estão a chegar ao seu backend. Clique em %shere%s para encontrar as causas comuns e as possíveis soluções para este problema.<br> Código de erro - %s

en: Failed to retrieve starter sites list.<br> Error code - %s
pt: Falha ao recuperar a lista de sites iniciais.<br> Código de erro - %s

en: Installing %s
pt: A instalar %s

en: Preparing data...
pt: A preparar os dados...

en: Required plan
pt: Plano necessário

en: All Plans
pt: Todos os planos

en: All Builders
pt: Todos os construtores

en: Search for a starter site...
pt: Procurar um site de partida...

en: Export Site
pt: Exportar site

en: Starter site
pt: Site inicial

en: Select a starter site
pt: Selecionar um site inicial

en: About Me Controls
pt: Controlos "Sobre Mim"

en: Showcase your personal information across your website.
pt: Mostre as suas informações pessoais no seu site.

en: Subpage
pt: Subpágina

en: Display navigational links, showing users their path within the site.
pt: Apresentar ligações de navegação, mostrando aos utilizadores o seu percurso no sítio.

en: Display essential contact details to your visitors.
pt: Mostre detalhes de contacto essenciais aos seus visitantes.

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Scale
pt: Escala

en: Resolution
pt: Resolução

en: Select the size of the source image.
pt: Selecionar o tamanho da imagem de origem.

en: Image Settings
pt: Definições de imagem

en: Aspect Ratio
pt: Proporção

en: Icon/Logo
pt: Ícone/Logotipo

en: Expand on click
pt: Expandir ao clicar

en: Video thumbnail
pt: Miniatura do vídeo

en: Image Hover Effect
pt: Efeito de pairar da imagem

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Describe the purpose of the image.
pt: Descrever o propósito da imagem.

en: Leave empty if decorative.
pt: Deixar vazio se for decorativo.

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Logo Gap
pt: Intervalo do logótipo

en: Additional class for term items. Useful for styling.
pt: Classe adicional para itens de termo. Útil para a definição de estilos.

en: Image Source
pt: Fonte da imagem

en: Change heading level
pt: Alterar o nível do cabeçalho

en: Heading 1
pt: Título 1

en: Heading 2
pt: Título 2

en: Heading 3
pt: Título 3

en: Heading 4
pt: Título 4

en: Heading 5
pt: Título 5

en: Heading 6
pt: Título 6

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Archive Image
pt: Imagem do arquivo

en: Stock Status
pt: Estado do stock

en: Term Title
pt: Título do termo

en: Term Description
pt: Descrição do termo

en: Term Image
pt: Imagem do termo

en: Term Count
pt: Contagem do termo

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Post Date
pt: Data de publicação

en: Terms
pt: Termos

en: Archive Title
pt: Título do arquivo

en: Archive Description
pt: Descrição do arquivo

en: Fetch and display content from various sources.
pt: Obter e apresentar conteúdos de várias fontes.

en: Dynamic Title
pt: Título dinâmico

en: Dynamic Excerpt
pt: Excerto dinâmico

en: Dynamic Post Date
pt: Data de lançamento dinâmica

en: Dynamic Comments
pt: Comentários dinâmicos

en: Dynamic Terms
pt: Termos dinâmicos

en: Dynamic Author
pt: Autor dinâmico

en: Dynamic Featured Image
pt: Imagem em destaque dinâmica

en: Dynamic Author Avatar
pt: Avatar do autor dinâmico

en: Dynamic Price
pt: Preço dinâmico

en: Dynamic Stock Status
pt: Estado do stock dinâmico

en: Dynamic Brands
pt: Marcas dinâmicas

en: Dynamic SKU
pt: SKU dinâmico

en: Dynamic Rating
pt: Avaliação dinâmica

en: Dynamic Term Title
pt: Título do termo dinâmico

en: Dynamic Term Description
pt: Descrição do termo dinâmica

en: Dynamic Term Count
pt: Contagem de termos dinâmica

en: Dynamic Term Image
pt: Imagem de termo dinâmica

en: Rated %s out of 5
pt: Classificado como %s em 5

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: List view
pt: Vista de lista

en: Grid view
pt: Vista de grelha

en: Tablet Columns
pt: Colunas para tablets

en: Mobile Columns
pt: Colunas para telemóvel

en: Pagination
pt: Paginação

en: Please look at the documentation for more information on why this is useful.
pt: Consulte a documentação para obter mais informações sobre a sua utilidade.

en: Search for patterns
pt: Procurar padrões

en: Order
pt: Ordem

en: Descending
pt: Descendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Only
pt: Apenas

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Inherit the Customizer layout, start with a pattern or create a custom layout
pt: Herdar o layout do personalizador, começar com um padrão ou criar um layout personalizado

en: Search for a term
pt: Procurar um termo

en: Include %s
pt: Incluir %s

en: Related
pt: Relacionado

en: Create advanced queries based on your specified criterias.
pt: Crie consultas avançadas com base nos seus critérios especificados.

en: Use button with text
pt: Utilizar botão com texto

en: Select category
pt: Selecionar categoria

en: Quickly find specific content on your site.
pt: Encontre rapidamente conteúdos específicos no seu site.

en: Share content on social media, boosting visibility & engagement.
pt: Partilhar conteúdos nas redes sociais, aumentando a visibilidade e o envolvimento.

en: Display your social media profiles and boost the site engagement.
pt: Mostre os seus perfis nas redes sociais e aumente a participação no site.

en: Socials
pt: Sociais

en: Count
pt: Contagem

en: Start with a pattern or create a custom layout
pt: Comece com um padrão ou crie um esquema personalizado

en: All options are currently hidden
pt: Todas as opções estão atualmente ocultas

en: All options reset
pt: Todas as opções são repostas

en: Reset all
pt: Repor tudo

en: The expiration date cannot be set earlier than the start date.
pt: A data de expiração não pode ser definida antes da data de início.

en: No demo name provided.
pt: Não foi fornecido nenhum nome de demonstração.

en: Show the remaining stock of a product to create a sense of urgency and encourage your visitors to make a purchase.
pt: Mostre o stock restante de um produto para criar uma sensação de urgência e incentivar os visitantes a fazer uma compra.

en: Action required - please update Blocksy theme to the latest version!
pt: Ação necessária - atualizar o tema Blocksy para a versão mais recente!

en: We detected that you are using an outdated version of Blocksy theme.
pt: Detectámos que está a utilizar uma versão desactualizada do tema Blocksy.

en: In order to take full advantage of all features the core has to offer - please install and activate the latest version of Blocksy theme.
pt: Para tirar o máximo partido de todas as funcionalidades que o núcleo tem para oferecer, instale e active a versão mais recente do tema Blocksy.

en: Tag
pt: Etiqueta

en: On Sale
pt: Em promoção

en: Top Rated
pt: Melhor classificado

en: Best Sellers
pt: Mais vendidos

en: Show Product Price
pt: Mostrar preço do produto

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Sorry, you don't have permission to install child themes.
pt: Desculpe, mas não tem permissão para instalar temas secundários.

en: Sorry, you don't have permission to erase content.
pt: Desculpe, mas não tem autorização para apagar conteúdos.

en: Sorry, you don't have permission to install content.
pt: Desculpe, não tem permissão para instalar conteúdo.

en: No demo data found.
pt: Não foram encontrados dados de demonstração.

en: No pages to assign.
pt: Não há páginas a atribuir.

en: Sorry, you don't have permission to finish the installation.
pt: Desculpe, não tem permissão para concluir a instalação.

en: Sorry, you don't have permission to install options.
pt: Desculpe, não tem permissão para instalar opções.

en: No demo to install
pt: Não há demo para instalar

en: Sorry, you don't have permission to uninstall plugins.
pt: Desculpe, não tem permissão para desinstalar plugins.

en: Sorry, you don't have permission to install plugins.
pt: Desculpe, não tem permissão para instalar plugins.

en: No plugins to install.
pt: Não há plugins para instalar.

en: Sorry, you don't have permission to install widgets.
pt: Desculpe, não tem permissão para instalar widgets.

en: User Source
pt: Fonte do utilizador

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: User
pt: Utilizador

en: Image Shape
pt: Forma da imagem

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Social Channels
pt: Canais sociais

en: Official
pt: Oficial

en: View Profile
pt: Ver perfil

en: Contact Information
pt: Informações de contacto

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Published Date
pt: Data de publicação

en: Modified Date
pt: Data de modificação

en: Default format
pt: Formato predefinido

en: Example: January 24, 2022
pt: Exemplo: 24 de janeiro de 2022

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Enter a date or time
pt: Introduzir uma data ou hora

en: No comments
pt: Sem comentários

en: One comment
pt: Um comentário

en: Multiple comments
pt: Vários comentários

en: Separator
pt: Separador

en: Author Field
pt: Campo de Autor

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Display Name
pt: Nome de exibição

en: First Name
pt: Nome próprio

en: Last Name
pt: Apelido

en: Link to post
pt: Ligação à publicação

en: Link to author page
pt: Ligação à página do autor

en: Link to term page
pt: Ligação à página do termo

en: Open in new tab
pt: Abrir num novo separador

en: WooCommerce Archive Item with Taxonomy ID
pt: Item de arquivo do WooCommerce com ID de taxonomia

en: Private: %s
pt: Privado: %s

en: Protected: %s
pt: Protegido: %s

en: Video Size
pt: Tamanho do vídeo

en: Contain
pt: Conter

en: Cover
pt: Capa

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Choose how the video will fill its container. More info about this can be found %shere%s.
pt: Escolha como o vídeo irá preencher o seu contentor. Pode encontrar mais informações sobre isto %saqui%s.

en: Posts - Layout 1
pt: Artigos - Estrutura 1

en: Posts - Layout 2
pt: Artigos - Estrutura 2

en: Posts - Layout 3
pt: Artigos - Estrutura 3

en: Posts - Layout 4
pt: Artigos - Estrutura 4

en: Posts - Layout 5
pt: Artigos - Estrutura 5

en: Taxonomies - Layout 1
pt: Taxonomias - Estrutura 1

en: Taxonomies - Layout 2
pt: Taxonomias - Estrutura 2

en: Taxonomies - Layout 3
pt: Taxonomias - Estrutura 3

en: Taxonomies - Layout 4
pt: Taxonomias - Estrutura 4

en: Additional User Info
pt: Informações adicionais do utilizador

en: Available fields: {user_email}, {user_name}, {user_role}
pt: Campos disponíveis: {user_email}, {user_name}, {user_role}

en: Set the close delay time (in seconds) after the form submit action is detected.
pt: Definir o tempo de atraso de fecho (em segundos) após a deteção da ação de envio do formulário.

en: Upvote
pt: Votar a favor

en: Downvote
pt: Votar negativamente

en: Blocksy Brands
pt: Marcas Blocksy

en: Choose a custom thank you page for this product.
pt: Escolha uma página de agradecimento personalizada para este produto.

en: Closed
pt: Fechado

en: Opened
pt: Aberto

en: Delay (in seconds)
pt: Atraso (em segundos)

en: Prev/Next Arrow
pt: Seta anterior/seguinte

en: Prev/Next Background
pt: Fundo anterior/seguinte

en: Add {items} more items to get free shipping!
pt: Adicione {items} mais produtos para obter envio gratuito!

en: Price
pt: Preço

en: Items
pt: Itens

en: Amount of items the client has to buy in order to get free shipping.
pt: Quantidade de artigos que o cliente tem de comprar para obter o envio gratuito.

en: You can use dynamic code tags such as {items} inside this option.
pt: Pode utilizar etiquetas de código dinâmico, como {items}, dentro desta opção.

en: 🚨 Hurry up! Only {items} units left in stock!
pt: 🚨 Despache-se! Só restam {items} unidades em stock!

en: Show the stock scarcity module when product stock is below this number.
pt: Mostrar o módulo de escassez de stock quando o stock do produto for inferior a este número.

en: Message
pt: Mensagem

en: Set how many terms you want to display in this attribute.
pt: Defina o número de termos que pretende apresentar neste atributo.

en: Limit
pt: Limite

en: Set how many terms you want to display in each attribute.
pt: Defina o número de termos que pretende apresentar em cada atributo.

en: Mixed Swatches
pt: Mistura de amostras

en: Generate Variation URL
pt: Gerar URL de variação

en: Generate a shareable single product page URL with pre-selected variation attributes.
pt: Gerar um URL de página de produto único partilhável com atributos de variação pré-selecionados.

en: Display if query string is present in URL
pt: Mostrar se a query string estiver presente no URL

en: Add Conditions
pt: Adicionar Condições

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
pt: Actualize para o plano de agência e obtenha acesso imediato a este site inicial e a muitas outras funcionalidades.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Manage
pt: Gerir

en: Video Tutorial
pt: Tutorial em vídeo

en: Advanced Mode
pt: Modo avançado

en: Select product
pt: Selecionar produto

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Sunday
pt: Domingo

en: Mon
pt: Seg

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Stop Time
pt: Parar o tempo

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: Every day
pt: Todos os dias

en: Only weekends
pt: Apenas fins-de-semana

en: Only weekdays
pt: Apenas dias úteis

en: Select sub field
pt: Selecionar subcampo

en: Display based on referer domain
pt: Apresentação com base no domínio de referenciação

en: Display if cookie is present
pt: Mostrar se o cookie estiver presente

en: Upgrade to the agency plan and get instant access to this and many other features.
pt: Actualize para o plano de agência e obtenha acesso imediato a esta e a muitas outras funcionalidades.

en: This is a Pro starter site
pt: Este é um site Pro para começar

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this starter site and many other features.
pt: Actualize para qualquer plano profissional e obtenha acesso imediato a este site inicial e a muitas outras funcionalidades.

en: Upgrade to the business or agency plan and get instant access to this starter site and many other features.
pt: Faça upgrade para o plano empresarial ou de agência e tenha acesso imediato a este site inicial e a muitas outras funcionalidades.

en: This is a Pro extension
pt: Esta é uma extensão Pro

en: Agency
pt: Agência

en: Free
pt: Grátis

en: Compare Plans
pt: Comparar planos

en: Personal
pt: Pessoal

en: This is a Pro feature
pt: Esta é uma funcionalidade Pro

en: Upgrade to any pro plan and get instant access to this and many other feature.
pt: Actualize para qualquer plano profissional e obtenha acesso imediato a esta e a muitas outras funcionalidades.

en: Upgrade to the business or agency plan and get instant access to this and many other features.
pt: Faça upgrade para o plano empresarial ou de agência e tenha acesso imediato a esta e a muitas outras funcionalidades.

en: In order to take full advantage of all features it has to offer - please install and activate the Blocksy theme also.
pt: Para tirar o máximo partido de todas as funcionalidades que tem para oferecer, instale e active também o tema Blocksy.

en: Install and activate the Blocksy theme
pt: Instalar e ativar o tema Blocksy

en: Action Required - Install Blocksy Theme
pt: Ação necessária - Instalar o tema Blocksy

en: Blocksy Companion is the complementary plugin to Blocksy theme. It adds a bunch of great features to the theme and acts as an unlocker for the Blocksy Pro package.
pt: O Blocksy Companion é o plugin complementar do tema Blocksy. Acrescenta uma série de excelentes funcionalidades ao tema e actua como um desbloqueador para o pacote Blocksy Pro.

en: Show Image Frame
pt: Mostrar moldura da imagem

en: Show Label
pt: Mostrar etiqueta

en: Show Counter
pt: Mostrar contador

en: Show Reset Button
pt: Mostrar botão de reiniciar

en: Show or hide reset filter button.
pt: Mostrar ou ocultar o botão de reiniciar o filtro.

en: Shop Filters Controls
pt: Controlos de filtros de loja

en: Shop Filters
pt: Filtros de loja

en: Widget for filtering the WooCommerce products loop by category, attribute or brand.
pt: Widget para filtrar o loop de produtos do WooCommerce por categoria, atributo ou marca.

en: Insert a specific Content Block anywhere on the site.
pt: Inserir um bloco de conteúdo específico em qualquer parte do site.

en: Nothing Found Template
pt: Modelo de nada encontrado

en: Maintenance Template
pt: Modelo de manutenção

en: Video Options
pt: Opções de vídeo

en: Display order overhiew section.
pt: Exibir a secção de resumo de ordens.

en: Order Details
pt: Detalhes da encomenda

en: Display order details section.
pt: Mostrar a secção de detalhes da encomenda.

en: Filter By
pt: Filtrar por

en: Attribute
pt: Atributo

en: Display Type
pt: Tipo de visualização

en: List
pt: Lista

en: Image Aspect Ratio
pt: Proporção da imagem

en: Image Max width
pt: Largura máxima da imagem

en: Multiple Selections
pt: Seleções múltiplas

en: Allow selecting multiple items in a filter.
pt: Permite selecionar vários itens num filtro.

en: Select attribute
pt: Selecionar atributo

en: Show Hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Expandable
pt: Expansível

en: Expanded by Default
pt: Expandido por predefinição

en: Show Checkboxes
pt: Mostrar caixas de verificação

en: Show Brands Images
pt: Mostrar imagens das marcas

en: Show Swatches
pt: Mostrar amostras

en: Upload only the %s.woff2%s or %s.ttf%s font file formats. Don't convert variable fonts by yourself. Ask the font provider to hand a correct file or the %svariable%s font won't work.
pt: Carregue apenas os formatos de ficheiro de tipo de letra %s.woff2%s ou %s.ttf%s. Não converta fontes variáveis por si próprio. Peça ao fornecedor do tipo de letra para lhe entregar um ficheiro correto ou o tipo de letra %svariable%s não funcionará.

en: Preload Subsets
pt: Pré-carregar subsets

en: Select Variations
pt: Selecionar variações

en: Local Google Fonts Settings
pt: Definições locais do Google Fonts

en: Select font
pt: Selecionar tipo de letra

en: Download Font
pt: Descarregar tipo de letra

en: Save Font
pt: Guardar tipo de letra

en: Companion Plugin Details
pt: Detalhes do plugin Companion

en: Please select a valid attribute.
pt: Seleccione um atributo válido.

en: Exclude %s
pt: Excluir %s

en: Product Attributes
pt: Atributos do produto

en: Billing address
pt: Endereço de faturação

en: Shipping address
pt: Endereço de envio

en: Subtotal
pt: Sub-total

en: Shipping
pt: Envio

en: Free shipping
pt: Envio gratuito

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Cash on delivery
pt: Pagamento à cobrança

en: Order number
pt: Número de encomenda

en: Customer Details
pt: Detalhes do cliente

en: Display customer details section.
pt: Mostrar a secção de detalhes do cliente.

en: Order Overview
pt: Visão geral da encomenda

en: Once you insert your %sProject ID%s and click the "Fetch Fonts" button, your fonts will become available in all theme’s typography options.
pt: Depois de inserir os seus %sProject ID%s e clicar no botão "Obter tipos de letra", as suas fontes ficarão disponíveis em todas as opções de tipografia do tema.

en: Upload Font
pt: Carregar tipo de letra

en: Preload Variations
pt: Variações de pré-carregamento

en: Simple Font
pt: Tipo de letra simples

en: Variable Font
pt: Tipo de letra variável

en: Preload
pt: Pré-carregamento

en: Available Fonts
pt: Tipos de letra disponíveis

en: More information on how to generate an API key for Campaign Monitor can be found %shere%s.
pt: Mais informações sobre como gerar uma chave de API para o Campaign Monitor podem ser encontradas %shere%s.

en: Connect Newsletter Provider
pt: Ligar o fornecedor de newsletters

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Fetching...
pt: A buscar...

en: Please enter a valid Project ID to get all fonts.
pt: Introduza um ID de projeto válido para obter todos os tipos de letra.

en: This provider is used only for testing purposes. It doesnt register any real subscribers.
pt: Este fornecedor é utilizado apenas para efeitos de teste. Não regista quaisquer assinantes reais.

en: Badge Color
pt: Cor do emblema

en: Button Text Color
pt: Cor do texto do botão

en: Newsletter Controls
pt: Controlos da newsletter

en: Live Results Product Status
pt: Estados do produto dos resultados em direto

en: Taxonomy Filter
pt: Filtro de taxonomia

en: Filter Visibility
pt: Visibilidade do filtro

en: Input Border Radius
pt: Raio da borda de input

en: Dropdown Font
pt: Tipo de letra do menu suspenso

en: You don't have any products in your compare list yet.
pt: Ainda não tem nenhum produto na sua lista de comparação.

en: In Stock
pt: Em stock

en: Active Filters
pt: Filtros activos

en: Active Filters Label
pt: Etiqueta de filtros activos

en: Reset Filters
pt: Repor filtros

en: Reset Filter
pt: Repor filtro

en: Color
pt: Cor

en: Short Name
pt: Nome curto

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
pt: Desculpe, este produto não está disponível. Por favor, escolha uma combinação diferente.

en: Out of Stock
pt: Esgotado

en: Display Variations Inline
pt: Exibir variações em linha

en: Swatches
pt: Amostras

en: Color Swatches
pt: Amostras de cores

en: Swatch Shape
pt: Forma da amostra

en: Round
pt: Redondo

en: Single Page Swatch Size
pt: Tamanho da amostra de uma página

en: Widget Swatch Size
pt: Tamanho da amostra do widget

en: Archive Cards Swatch Size
pt: Tamanho da amostra de cartões de arquivo

en: Image Swatches
pt: Seleção de imagens

en: Button Swatches
pt: Swatch de botões

en: Wishlist Button
pt: Botão da lista de desejos

en: Specific Product Variation
pt: Variação específica do produto

en: This option will allow you to add a speciffic product variation to wishlist.
pt: Esta opção permite-lhe adicionar uma variação específica de um produto à lista de desejos.

en: Browse products
pt: Procurar produtos

en: Link Icons
pt: Ícones de Ligação

en: Download
pt: Descarregar

en: Style & Color
pt: Estilo e cor

en: Dropdown Arrow
pt: Seta do menu suspenso

en: Live Results Product Price
pt: Resultados em direto do preço do produto

en: Add New Size Guide
pt: Adicionar nova guia de tamanhos

en: Edit Size Guide
pt: Editar guia de tamanhos

en: New Size Guide
pt: Novo guia de tamanhos

en: View Size Guide
pt: Ver guia de tamanhos

en: Search Size Guides
pt: Pesquisar guias de tamanhos

en: Close Sizes Modal
pt: Modal de fecho de tamanhos

en: Size Guide Display Conditions
pt: Condições de apresentação do guia de tamanhos

en: Choose where you want this size guide to be displayed.
pt: Escolha onde pretende que este guia de tamanhos seja apresentado.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pt: Lamentamos, mas nenhum produto corresponde à sua seleção. Por favor, escolha uma combinação diferente.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
pt: Seleccione algumas opções de produto antes de adicionar este produto ao seu carrinho.

en: Amount the client has to reach in order to get free shipping.
pt: Montante que o cliente tem de atingir para obter o envio gratuito.

en: The calculation method will be based on WooCommerce zones.
pt: O método de cálculo basear-se-á nas zonas do WooCommerce.

en: Discount Calculation
pt: Cálculo do desconto

en: Include or exclude the discount code when calculating the shipping progress.
pt: Incluir ou excluir o código de desconto ao calcular o progresso do envio.

en: Default Message
pt: Mensagem predefinida

en: You can use dynamic code tags such as {price} inside this option.
pt: Pode utilizar etiquetas de código dinâmicas, como {price}, dentro desta opção.

en: Success Message
pt: Mensagem de sucesso

en: Size Guides
pt: Guias de tamanhos

en: Size Guide Placement
pt: Localização do guia de tamanhos

en: Side Panel
pt: Painel lateral

en: Reveal From
pt: Revelar de

en: Columns & Products
pt: Colunas e produtos

en: Number of products
pt: Número de produtos

en: Share Box Icons Color
pt: Cor dos ícones da caixa de partilha

en: Free Shipping Bar
pt: Barra de envio gratuito

en: Show if cart is empty
pt: Mostrar se o carrinho estiver vazio

en: Congratulations! You got free shipping 🎉
pt: Parabéns! Tem portes de envio grátis 🎉

en: Add {price} more to get free shipping!
pt: Adicione mais {price} para obter portes de envio grátis!

en: Show In Cart Page
pt: Mostrar na página do carrinho

en: Show In Checkout Page
pt: Mostrar na página de checkout

en: Show In Mini Cart
pt: Mostrar no Mini Carrinho

en: Calculation Method
pt: Método de cálculo

en: Goal Amount
pt: Montante do objetivo

en: Automatically scroll page to top after user interaction.
pt: Deslocar automaticamente a página para o topo após a interação do utilizador.

en: Shopping Cart
pt: Carrinho de compras

en: Close cart drawer
pt: Fechar a gaveta do carrinho

en: WooCommerce Filters Canvas
pt: Tela de filtros do WooCommerce

en: Filters Canvas
pt: Filtros de tela

en: Panel Height
pt: Altura do painel

en: Auto
pt: Automático

en: Custom Height
pt: Altura personalizada

en: Panel Columns
pt: Colunas do painel

en: Panel Backdrop
pt: Painel de fundo

en: Widget Area Source
pt: Fonte da área do widget

en: WooCommerce Sidebar
pt: Barra lateral do WooCommerce

en: Days
pt: Dias

en: Hours
pt: Horas

en: Sec
pt: Seg

en: Hurry up! This sale ends in
pt: Despache-se! Esta promoção termina em

en: Countdown Box
pt: Caixa de contagem decrescente

en: Quick view
pt: Visualização rápida

en: Additional Actions
pt: Ações adicionais

en: Buttons Type
pt: Tipo de botões

en: Button
pt: Botão

en: Modal Trigger
pt: Acionador do modal

en: Card
pt: Cartão

en: Modal Width
pt: Largura do modal

en: Product Navigation
pt: Navegação do produto

en: Display next/previous buttons that will help to easily navigate through products.
pt: Apresentar os botões seguinte/anterior que ajudarão a navegar facilmente pelos produtos.

en: Title Font
pt: Tipo de letra do título

en: Price Font
pt: Tipo de letra do preço

en: Price Color
pt: Cor do preço

en: Add To Cart Button
pt: Botão Adicionar ao carrinho

en: View Cart Button
pt: Botão Ver carrinho

en: Product Page Button
pt: Botão da página do produto

en: How many days the products will be marked as "New" after creation.
pt: Quantos dias os produtos serão marcados como "Novos" após a criação.

en: Product Tabs
pt: Separadores de produtos

en: Product Tab
pt: Separador do produto

en: Add New Product Tab
pt: Adicionar novo separador de produto

en: Edit Product Tab
pt: Editar separador de produto

en: New Product Tab
pt: Novo separador de produto

en: View Product Tab
pt: Ver separador do produto

en: Search Product Tabs
pt: Procurar separadores de produtos

en: Product Tab Display Conditions
pt: Condições de visualização do separador Produto

en: Choose where you want this product tab to be displayed.
pt: Escolha onde pretende que este separador de produto seja apresentado.

en: Tab Order
pt: Ordem dos separadores

en: Default tabs order: Description - 10, Additional Information - 20, Reviews - 30.
pt: Ordem predefinida dos separadores: Descrição - 10, Informações adicionais - 20, Avaliações - 30.

en: Payment Gateways
pt: Gateways de pagamento

en: Shipping Methods
pt: Métodos de envio

en: Thank you Page
pt: Página de agradecimento

en: Thank You Pages
pt: Páginas de agradecimento

en: Thank You Page
pt: Página de agradecimento

en: Add New Thank You Page
pt: Adicionar nova página de agradecimento

en: Edit Thank You Page
pt: Editar página de agradecimento

en: New Thank You Page
pt: Nova página de agradecimento

en: View Thank You Page
pt: Ver página de agradecimento

en: Search Thank You Pages
pt: Pesquisar páginas de agradecimento

en: Payment Gateway
pt: Gateway de pagamento

en: Priority
pt: Prioridade

en: Coupon Form
pt: Formulário de cupão

en: AJAX Filtering
pt: Filtragem AJAX

en: Scroll to Top
pt: Deslocar para o topo

en: Compare Products
pt: Comparar produtos

en: Close Compare Modal
pt: Fechar o modal de comparação

en: Add to compare
pt: Adicionar para comparar

en: Compare Placement
pt: Comparar a colocação

en: Page
pt: Página

en: Select Page
pt: Selecionar página

en: Select a page where the compare table will be outputted.
pt: Selecione uma página onde a tabela de comparação será apresentada.

en: Compare Table Fields
pt: Comparar campos da tabela

en: Length
pt: Comprimento

en: Attributes
pt: Atributos

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Modal Border Radius
pt: Raio da borda modal

en: Compare Bar
pt: Barra de comparação

en: Button Icon
pt: Ícone do botão

en: Compare Bar Display Conditions
pt: Condições do ecrã das barras de comparação

en: Add one or more conditions to display the Compare bar.
pt: Adicione uma ou mais condições para exibir a barra Comparar.

en: Button Font Color
pt: Cor do tipo de letra do botão

en: Button Background Color
pt: Cor de fundo do botão

en: New Badge
pt: Novo badge

en: Featured Badge
pt: Badge em destaque

en: HOT
pt: POPULAR

en: NEW
pt: NOVO

en: Badge Label
pt: Etiqueta do badge

en: Label Duration
pt: Duração da etiqueta

en: Allow users to upload images when leaving a review.
pt: Permitir que os utilizadores carreguem imagens quando deixam uma avaliação.

en: Image Lightbox
pt: Caixa de luz de imagem

en: Allow users to open attached review images in lightbox.
pt: Permitir que os utilizadores abram imagens de revisão anexadas na lightbox.

en: Review Voting
pt: Rever a votação

en: Allow users to upvote reviews.
pt: Permitir que os utilizadores votem a favor dos comentários.

en: Allowed Users
pt: Utilizadores permitidos

en: Set which users are allowed to vote.
pt: Definir quais os utilizadores autorizados a votar.

en: Affiliate Products
pt: Produtos afiliados

en: Product Archive
pt: Arquivo de produtos

en: Image Affiliate Link
pt: Imagem do link de afiliado

en: Open In New Tab
pt: Abrir em novo separador

en: Title Affiliate Link
pt: Título Link de afiliado

en: Open Button Link In New Tab
pt: Abrir link de botão em nova guia

en: Quantity Auto Update
pt: Atualização automática da quantidade

en: Product brands base
pt: Base de marcas de produtos

en: brand
pt: marca

en: About Brands
pt: Sobre as marcas

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Brands
pt: Marcas

en: Sticky Row
pt: Linha fixa

en: Logo Size
pt: Tamanho do logótipo

en: Logos Gap
pt: Espaço entre logótipos

en: Brand
pt: Marca

en: Search Brands
pt: Procurar marcas

en: All Brands
pt: Todas as marcas

en: Parent Brand
pt: Marca principal

en: Parent Brand:
pt: Marca principal:

en: View Brand
pt: Ver marca

en: Edit Brand
pt: Editar marca

en: Update Brand
pt: Atualizar marca

en: Add New Brand
pt: Adicionar nova marca

en: New Brand Name
pt: Nova marca

en: Product Brand Tab
pt: Separador da marca do produto

en: Brand Name In Tab Title
pt: Nome da marca no título do separador

en: Product Image
pt: Imagem do produto

en: Quantity Input
pt: Introdução de quantidades

en: Compare Button
pt: Botão de comparação

en: Text Hover
pt: Hover de texto

en: Background Initial
pt: Fundo inicial

en: Star
pt: Estrela

en: Stars
pt: Estrelas

en: %s%% of customers recommend this product.
pt: %s%% dos clientes recomendam este produto

en: %s of %s found this review helpful
pt: %s de %s consideraram esta avaliação útil

en: Review Title
pt: Título da avaliação

en: Upload Image (Optional)
pt: Carregar imagem (opcional)

en: Reviews Order
pt: Ordem das avaliações

en: Oldest First
pt: O mais antigo primeiro

en: Newest First
pt: O mais recente primeiro

en: Low Rating First
pt: Avaliação mais baixa primeiro

en: High Rating First
pt: Avaliação mais elevada primeiro

en: Most Relevant
pt: Mais relevante

en: Average Score
pt: Pontuação média

en: Display an average score for all reviews.
pt: Exibir uma pontuação média para todas as avaliações.

en: Allow users to add a title when leaving a review.
pt: Permitir que os utilizadores adicionem um título quando deixam uma avaliação.

en: Image Upload
pt: Carregamento de imagem

en: Color mode switch
pt: Modo de cor

en: Items Counter
pt: Contador de artigos

en: Columns & Posts
pt: Colunas e artigos

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Number of posts
pt: Número de artigos

en: Autoplay
pt: Reprodução automática

en: Delay (Seconds)
pt: Atraso (segundos)

en: Specify the amount of time (in seconds) to delay between automatically cycling an item.
pt: Especifique a quantidade de tempo (em segundos) a atrasar entre o ciclo automático de um item.

en: Choose the default color mode that a user will see when it visits your site.
pt: Escolha o modo de cor predefinido que um utilizador verá quando visitar o seu site.

en: Enable this option if you want to lock the page scroll while the popup is triggered.
pt: Active esta opção se pretender bloquear a deslocação da página enquanto o popup é acionado.

en: Color Switch
pt: Seletor de cor

en: Reverse Icon State
pt: Estado do ícone invertido

en: Dark Mode Label
pt: Rótulo do Modo Escuro

en: Light Mode Label
pt: Rótulo do Modo Claro

en: Light Mode
pt: Modo Claro

en: Default Color Mode
pt: Modo de cor predefinido

en: Light
pt: Claro

en: Dark
pt: Escuro

en: OS Aware
pt: Igual ao sistema operativo

en: Set after how many days the popup will relaunch if the additional close trigger is met.
pt: Defina após quantos dias o popup será relançado se o acionador de fecho adicional for cumprido.

en: Load Content With AJAX
pt: Carregar conteúdo com AJAX

en: Enable this option if you want to load the popup content using AJAX.
pt: Active esta opção se pretender carregar o conteúdo do popup utilizando AJAX.

en: Reload Content
pt: Recarregar conteúdo

en: Never
pt: Nunca

en: Always
pt: Sempre

en: Set this option to always if you have dynamic content inside the popup in order to keep everything up to date.
pt: Defina esta opção para sempre se tiver conteúdo dinâmico dentro do popup, de modo a manter tudo atualizado.

en: Popup Visibility
pt: Visibilidade do popup

en: Scroll Lock
pt: Bloqueio de deslocação

en: Set the button class selector that will trigger popup to close.
pt: Definir o seletor de classe do botão que accionará o popup para fechar.

en: Relaunch Trigger
pt: Gatilho de reativação

en: Never relaunch
pt: Nunca reativar

en: Days After Close
pt: Dias após o fecho

en: Set after how many days the popup will relaunch.
pt: Definir após quantos dias o popup será reativado.

en: Days After Form Submit
pt: Dias após a submissão do formulário

en: Days After Button Click
pt: Dias após o clique no botão

en: Add one or more conditions to display the Maintenance block.
pt: Acrescentar uma ou mais condições para visualizar o bloco Manutenção.

en: Popup Display Conditions
pt: Condições de visualização popup

en: Choose where you want this popup to be displayed.
pt: Escolha onde pretende que este popup seja apresentado.

en: On element click
pt: Ao clicar num elemento

en: Close Popup On Scroll Back
pt: Fechar popup ao voltar para trás

en: Additional Close Trigger
pt: Acionador de fecho adicional

en: On form submit
pt: Na submissão do formulário

en: On button click
pt: Ao clicar no botão

en: The popup will auto-close if a form submit action is detected inside of it.
pt: O popup fecha-se automaticamente se for detectada uma ação de envio de formulário no seu interior.

en: Button Class Selector
pt: Seletor de classes de botões

en: Choose where you want this content block to be displayed.
pt: Escolha onde pretende que este bloco de conteúdo seja apresentado.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the hook.
pt: Selecione um artigo/página para pré-visualizar o seu conteúdo no editor enquanto constrói o gancho.

en: Maintenance Block Display Conditions
pt: Condições de visualização do bloco de manutenção

en: Display a minimalistic view of the video player.
pt: Apresenta uma vista minimalista do leitor de vídeo.

en: Preconnect Google Fonts
pt: Pré-conectar os tipos de letra do Google Fonts

en: Preconnect Adobe Typekit Fonts
pt: Pré-conectar os tipos de letra do Adobe Typekit

en: Account
pt: Conta

en: User Info
pt: Informações do utilizador

en: User Avatar
pt: Avatar do utilizador

en: Edit Profile
pt: Editar perfil

en: Log Out
pt: Terminar sessão

en: Dokan Dashboard
pt: Painel de controlo do Dokan

en: Dokan Shop
pt: Loja Dokan

en: Tutor LMS Dashboard
pt: Painel de controlo do Tutor LMS

en: bbPress Dashboard
pt: painel de controlo do bbPress

en: Dropdown Items
pt: Itens suspensos

en: Link To
pt: Ligação a

en: Dark Mode Logo
pt: Logótipo do modo escuro

en: Wide
pt: Largo

en: Replace Conditions
pt: Substituir condições

en: Template Replace Conditions
pt: Modelo de condições de substituição

en: Choose where you want this template to be displayed.
pt: Escolha onde pretende que este modelo seja apresentado.

en: Add Replace Condition
pt: Adicionar condição de substituição

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Template Display Conditions
pt: Condições de exibição do modelo

en: Content Block Display Conditions
pt: Condições de visualização do bloco de conteúdo

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video. More info about this can be found %shere%s.
pt: O YouTube não armazena informações sobre os visitantes do seu sítio Web, a menos que estes reproduzam o vídeo. Mais informações sobre este assunto podem ser encontradas %shere%s.

en: Autoplay Video
pt: Vídeo em reprodução automática

en: Automatically start video playback after the gallery is loaded.
pt: Iniciar automaticamente a reprodução de vídeo depois de a galeria ser carregada.

en: Loop Video
pt: Vídeo em loop

en: Start video again after it ends.
pt: Iniciar novamente o vídeo depois de este terminar.

en: Simplified Player
pt: Leitor simplificado

en: After single product "Add to cart" button
pt: Após o botão "Adicionar ao carrinho" de um único produto

en: Before single product meta
pt: Antes do meta-produto único

en: After single product meta
pt: Depois do meta-produto único

en: Video Source
pt: Fonte do vídeo

en: Upload Video
pt: Carregar vídeo

en: Upload an MP4 file into the media library.
pt: Carregue um ficheiro MP4 na biblioteca multimédia.

en: YouTube Url
pt: URL do YouTube

en: Enter a valid YouTube media URL.
pt: Introduza um URL de multimédia do YouTube válido.

en: Vimeo Url
pt: Url do Vimeo

en: Enter a valid Vimeo media URL.
pt: Introduza um URL de multimédia Vimeo válido.

en: YouTube Privacy Enhanced Mode
pt: Modo melhorado de privacidade do YouTube

en: After first post meta
pt: Após o primeiro meta post

en: After second post meta
pt: Após o segundo meta post

en: Offcanvas Cart - Empty State
pt: Carrinho off-canvas - Estado vazio

en: Before single product gallery
pt: Antes da galeria de produtos individuais

en: After single product gallery
pt: Depois da galeria de produtos individuais

en: Before single product "Add to cart" button
pt: Antes do botão "Adicionar ao carrinho" de um único produto

en: Badge Settings
pt: Definições do emblema

en: Column Background
pt: Fundo de coluna

en: Compare
pt: Comparar

en: Item Background Color
pt: Cor de fundo do item

en: Wishlist Badge Color
pt: Cor do emblema da lista de desejos

en: Compare Badge Color
pt: Cor do emblema de comparação

en: Remove Widget Area
pt: Remover área de widgets

en: This extension requires the WooCommerce plugin to be installed and activated.
pt: Esta extensão requer que o plugin WooCommerce seja instalado e ativado.

en: Cart Page
pt: Página do carrinho

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: On click to element
pt: Ao clicar no elemento

en: Bottom Spacing
pt: Espaçamento inferior

en: Before first post meta
pt: Antes do primeiro meta post

en: Before second post meta
pt: Antes do segundo meta post

en: Product with Taxonomy ID
pt: Produto com ID de taxonomia

en: Dark Mode Color Palette
pt: Paleta de cores do modo escuro

en: Dropdown Custom Width
pt: Largura personalizada do menu suspenso

en: AJAX Content Loading
pt: Carregamento de conteúdo AJAX

en: If you have complex data inside your mega menu you can enable this option in order to load the dropdown content with AJAX and improve the website loading time.
pt: Se tiver dados complexos no seu mega menu, pode ativar esta opção para carregar o conteúdo do menu pendente com AJAX e melhorar o tempo de carregamento do site.

en: Content Visibility
pt: Visibilidade do conteúdo

en: Post creation failed, could not find original post:
pt: A criação da mensagem falhou, não foi possível encontrar a mensagem original:

en: Post copy created.
pt: Cópia do artigo criada.

en: Store Gravatars Locally
pt: Armazenar Gravatars localmente

en: Store and load Gravatars locally for increased privacy and performance.
pt: Armazene e carregue Gravatars localmente para aumentar a privacidade e o desempenho.

en: Icon Source
pt: Fonte do ícone

en: URL Source
pt: Fonte URL

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Form Style
pt: Estilo do formulário

en: Stacked
pt: Empilhado

en: Your email *
pt: O seu e-mail *

en: Demo List
pt: Lista de demonstração

en: All Products
pt: Todos os produtos

en: All Singulars
pt: Todos os individuais

en: All Archives
pt: Todos os arquivos

en: Date & Time
pt: Data e hora

en: Range Date/Time
pt: Intervalo Data/Hora

en: Recurring Days
pt: Dias recorrentes

en: Requests
pt: Pedidos

en: Request Referer
pt: Referência do pedido

en: Request Cookie
pt: Pedido de cookie

en: Request URL
pt: URL de pedido

en: Post with Author ID
pt: Publicar com ID de autor

en: Product ID
pt: ID do produto

en: Accept Button
pt: Botão Aceitar

en: Decline Button
pt: Botão Recusar

en: Please accept the Privacy Policy in order to comment.
pt: Para poder comentar, tem de aceitar a Política de Privacidade.

en: Comment Submission Failure
pt: Falha na submissão de comentários

en: Enter your email address below and subscribe to our newsletter
pt: Introduza o seu endereço de correio eletrónico abaixo e subscreva a nossa newsletter

en: Container Shadow
pt: Sombra de contentor

en: Module Title Font
pt: Tipo de letra do título do módulo

en: Module Title Color
pt: Cor do título do módulo

en: Posts Title Font
pt: Tipo de letra do título dos artigos

en: Posts Title Font Color
pt: Cor do tipo de letra do título dos artigos

en: Arrows Color
pt: Cor das setas

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: No post to duplicate
pt: Nenhum artigo para duplicar

en: Create a customized order “Thank You” page for your customers, giving them a personalized experience.
pt: Crie uma página de agradecimento de encomenda personalizada para os seus clientes, proporcionando-lhes uma experiência personalizada.

en: Advanced Reviews
pt: Avaliações avançadas

en: Enhance your WooCommerce reviews with rich content, images and a thumbs up system that help your shoppers find the perfect product.
pt: Melhore as suas avaliações WooCommerce com conteúdo rico, imagens e um sistema de polegar para cima que ajuda os seus compradores a encontrar o produto perfeito.

en: Forms Cookies Content
pt: Formulários Cookies Conteúdo

en: Better management for affiliate products with a few simple options that strengthen the external integration with these.
pt: Melhor gestão dos produtos afiliados com algumas opções simples que reforçam a integração externa com estes.

en: Custom Tabs
pt: Separadores personalizados

en: Present additional information about your products by adding new custom tabs to the product information section.
pt: Apresente informações adicionais sobre os seus produtos, adicionando novos separadores personalizados à secção de informações sobre o produto.

en: Size Guide
pt: Guia de tamanhos

en: Show a size chart guide so that your visitors can pick the right size for them when ordering a product.
pt: Mostre um guia de tamanhos para que os seus visitantes possam escolher o tamanho certo para eles quando encomendam um produto.

en: Custom Thank You Pages
pt: Páginas de agradecimento personalizadas

en: Catch the attention of your clients by showcasing your product variations as colour, image or button swatches.
pt: Chame a atenção dos seus clientes apresentando as variações dos seus produtos como amostras de cores, imagens ou botões.

en: Product Brands
pt: Marcas de produtos

en: Categorise products by brands and show their logo in archive or single page so users could discover more about their makers.
pt: Categorizar os produtos por marcas e mostrar o seu logótipo em arquivo ou página única para que os utilizadores possam descobrir mais sobre os seus fabricantes.

en: Affiliate Product Links
pt: Ligações de produtos afiliados

en: Replace the standard product gallery with additional layouts which can showcase the photos as a grid or even a slider.
pt: Substitua a galeria de produtos padrão por layouts adicionais que podem mostrar as fotos como uma grelha ou até mesmo um slider.

en: Search by SKU
pt: Pesquisar por SKU

en: Advanced searching for products by their SKU classification can be useful in cases of vast product catalogues.
pt: A pesquisa avançada de produtos pela sua classificação SKU pode ser útil em casos de catálogos de produtos vastos.

en: Add a visual cue that tells your visitors how much the cart total must be to be able to benefit of free shipping.
pt: Adicione um sinal visual que indique aos seus visitantes o valor total do carrinho para poderem beneficiar do envio gratuito.

en: Variation Swatches
pt: Amostras de variação

en: Compare products with a clear and concise table system that gives your users a way to make a quick decision.
pt: Compare produtos com um sistema de tabelas claro e conciso que dá aos seus utilizadores uma forma de tomar uma decisão rápida.

en: Product Share Box
pt: Caixa de partilha de produtos

en: Enable social sharing abilities for products available on the site, letting even more users discover your great shop selection.
pt: Permita a partilha social de produtos disponíveis no sítio, permitindo que mais utilizadores descubram a sua grande seleção de lojas.

en: Advanced Gallery
pt: Galeria avançada

en: Preview the available products and let your users make quick and informative decisions about their purchase.
pt: Pré-visualize os produtos disponíveis e permita que os seus utilizadores tomem decisões rápidas e informativas sobre a sua compra.

en: Filters
pt: Filtros

en: Drill down the product list with new filtering widgets, an off canvas area for them and showing the active filters on the page.
pt: Percorrer a lista de produtos com novos widgets de filtragem, uma área fora da tela para os mesmos e mostrar os filtros activos na página.

en: A set of features that lets you create easily your dream products wishlists and share them with friends and family.
pt: Um conjunto de funcionalidades que lhe permite criar facilmente as suas listas de desejos de produtos de sonho e partilhá-las com amigos e familiares.

en: Compare View
pt: Vista de comparação

en: Adds the “add to cart” actions to the product page as a floating bar if the product summary has disappeared from view.
pt: Adiciona as acções "adicionar ao carrinho" à página do produto como uma barra flutuante se o resumo do produto tiver desaparecido da vista.

en: Quick View
pt: Visualização rápida

en: Let your guests easily filter the posts by their category or tags taxonomy terms, instantly drilling down the listings.
pt: Permita que os seus convidados filtrem facilmente as mensagens pelos termos da taxonomia da categoria ou das etiquetas, pesquisando instantaneamente as listagens.

en: Taxonomy Customisations
pt: Personalizações de taxonomia

en: Additional customisation options for your taxonomies such as hero backgrounds and custom colour labels.
pt: Opções de personalização adicionais para as suas taxonomias, tais como fundos de destaque e etiquetas de cor personalizadas.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Shop Extra
pt: Extensões Loja

en: Display the approximate reading time of an article, so that visitors know what to expect when starting to read the content.
pt: Apresentar o tempo de leitura aproximado de um artigo, para que os visitantes saibam o que esperar quando começarem a ler o conteúdo.

en: Dynamic Data
pt: Dados dinâmicos

en: Integrates custom fields solutions in the meta layers of a post and presents additional information.
pt: Integra soluções de campos personalizados nas metacamadas de um post e apresenta informações adicionais.

[ctx: Extension Brand Name]
note: translators: This is a brand name. Preferably to not be translated
en: Color Mode Switch
pt: Alternar Modo de Cor

en: Add a dark colour scheme and switch to your website, which will make it pleasant to look at in low light environments.
pt: Adicione um esquema de cores escuras e mude para o seu site, o que o tornará agradável de ver em ambientes com pouca luz.

note: translators: 1: link open 2: link close
en: Registration complete. Please check your email, then visit the %1$slogin page%2$s.
pt: Registo concluído. Verifique o seu email e, em seguida, visite a página %1$slogin%2$s.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: Privacy Policy Page
pt: Página da política de privacidade

en: Author Archives
pt: Arquivo de autor

en: Shop Home
pt: Página inicial da loja

en: Single Product
pt: Página do produto

en: Product Archives
pt: Arquivos de produtos

en: Product Categories
pt: Categorias de produtos

en: Product Tags
pt: Etiquetas de produtos

en: Custom Post Types
pt: Tipos de conteúdo personalizado

en: Current Language
pt: Idioma actual

en: Profile
pt: Perfil

en: First name
pt: Nome

en: Display Location
pt: Mostrar localização

en: Before Footer
pt: Antes do rodapé

en: After Footer
pt: Depois do rodapé

en: After Header
pt: Depois do cabeçalho

en: Trending Block Display Conditions
pt: Condições de apresentação do bloco Populares

en: Add one or more conditions to display the trending block.
pt: Adicione uma ou mais condições para apresentar o bloco de conteúdos Populares.

en: Hide Hooks
pt: Esconder hooks

en: Show Hooks
pt: Mostrar hooks

en: Hide Theme Hooks
pt: Esconder hooks do tema

en: Show Theme Hooks
pt: Mostrar hooks do tema

en: Hide WooCommerce Hooks
pt: Esconder hooks do WooCommerce

en: Show WooCommerce Hooks
pt: Mostrar hooks do WooCommerce

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
pt: Será enviado um email com uma ligação para definir uma nova senha.

en: Header scripts
pt: Scripts de cabeçalho

en: Footer scripts
pt: Scripts de rodapé

en: Select Content Block
pt: Seleccionar bloco de conteúdo

en: Create a new content Block/Hook
pt: Criar um novo bloco/hook de conteúdo

en: Heading Font
pt: Tipo de letra do cabeçalho

en: Enable
pt: Activar

en: Disable
pt: Desactivar

en: Enabled %s content block. | Enabled %s content blocks.
pt[0]: %s bloco de conteúdo activado.
pt[1]: %s blocos de conteúdo activados.

en: Disabled %s content block. | Disabled %s content blocks.
pt[0]: %s bloco de conteúdo desactivado.
pt[1]: %s blocos de conteúdo desactivados.

en: 404 Page
pt: Página 404

en: Archive
pt: Arquivo

en: Single
pt: Artigo

en: Before related posts
pt: Antes dos conteúdos relacionados

en: Related posts
pt: Conteúdos relacionados

en: Related posts top
pt: Conteúdos relacionados em cima

en: Card top
pt: Cartão em cima

en: Before featured image
pt: Antes da imagem de destaque

en: After featured image
pt: Depois da imagem de destaque

en: Card bottom
pt: Cartão em baixo

en: Related posts bottom
pt: Antes dos conteúdos relacionados

en: After related posts
pt: Depois dos conteúdos relacionados

en: Offcanvas Filters - Top
pt: Filtros offcanvas - Topo

en: Offcanvas Filters - Bottom
pt: Filtros offcanvas - Baixo

en: Replacement Behavior
pt: Comportamento de substituição

en: Only Card
pt: Apenas cartão

en: Full Page
pt: Página completa

en: Page Structure
pt: Estrutura de página

en: Content Area
pt: Área do conteúdo

en: Content Area Vel Spacing
pt: Espaçamento da área de conteúdo

en: Filter Source
pt: Filtrar por origem

en: Items Direction
pt: Direcção dos itens

en: Icons Background Color
pt: Cor de fundo dos ícones

en: Icons Border Color
pt: Cor da borda dos ícones

en: Click to upload
pt: Clique para carregar

en: All Icons
pt: Todos os ícones

en: All authors
pt: Todos os autores

en: Can't Import Starter Site
pt: Não é possível importar o modelo de site

en: Unfortunately, your hosting configuration doesn't meet the minimum requirements for importing a starter site.
pt: Infelizmente, a configuração do alojamento web não cumpre os requisitos mínimos para importar um modelo de site.

en: Close filters modal
pt: Fechar janela modal dos filtros

en: Close quick view
pt: Fechar janela modal da vista rápida

en: Quick view toggle
pt: Alternar vista rápida

en: Quick view icon
pt: Ícone da vista rápida

en: Close Button Type
pt: Tipo de botão de fechar

en: Simple
pt: Simples

en: Border
pt: Borda

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Before description
pt: Antes da descrição

en: Before breadcrumbs
pt: Antes das breadcrumbs

en: After description
pt: Depois da descrição

en: After breadcrumbs
pt: Depois das breadcrumbs

en: Before shop loop item actions
pt: Antes das acções do item do loop da loja

en: After shop loop item actions
pt: Depois das acções do item do loop da loja

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Configure the social links in Customizer ➝ General ➝ %sSocial Network Accounts%s.
pt: Configure as ligações de redes sociais em Personalizador ➝ Geral ➝ %sRedes sociais%s.

en: Customizing: Logged out State
pt: Personalizar: Estado sem sessão iniciada

en: User Visibility
pt: Visibilidade do utilizador

en: Logged In
pt: Com sessão iniciada

en: Logged Out
pt: Sem sessão iniciada

en: Custom Field
pt: Campo personalizado

en: %s min | %s mins
pt[0]: %s minuto
pt[1]: %s minutos

en: Default Card Layout
pt: Layout de cartão por omissão

en: Inherit card wrapper settings from Customizer (background color, spacing, shadow).
pt: Herdar opções do contentor do cartão a partir do Personalizador (cor de fundo, espaçamento, sombra).

en: Dynamic Content Preview
pt: Pré-visualizar conteúdo dinâmico

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the archive.
pt: Seleccione um conteúdo/página para pré-visualizar o conteúdo no editor enquanto cria o arquivo.

en: Editor/Card Width
pt: Largura do editor/cartão

en: Set the editor width for better understanging the layout you are building (just for preview purpose, this option won't apply in frontend).
pt: Defina a largura do editor para uma melhor preparação do layout que está a construir (apenas para efeitos de pré-visualização, esta opção não se aplicará no site).

en: After X Pages
pt: Depois de X páginas

en: Set after how many visited pages the popup block will appear.
pt: Defina após quantas páginas visitadas o popup será mostrado.

en: Select a post/page to preview it's content inside the editor while building the post/page.
pt: Seleccione um conteúdo/página para pré-visualizar o conteúdo no editor enquanto cria o conteúdo/arquivo.

en: More information on how to generate an API key for Mailerlite can be found %shere%s. Please note that it is required at least one group to be created in your account for the integration to work. More info on how to create a group %shere%s.
pt: Mais informações sobre como gerar uma chave API para o Mailerlite podem ser encontradas %shere%s. Tenha em atenção que é necessário criar pelo menos um grupo na sua conta para que a integração funcione. Mais informações sobre como criar um grupo %shere%s.

en: Code Editor
pt: Editor de código

en: Template Type
pt: Tipo de modelo

en: Archive Template
pt: Modelo de arquivo

en: Single Template
pt: Modelo de conteúdo

en: Hook Name
pt: Nome do hook

en: Popup Name
pt: Nome do popup

en: Template Name
pt: Nome do modelo

en: Custom Template
pt: Modelo personalizado

en: Theme Icons
pt: Ícones do tema

en: %s Local Google Fonts
pt: Tipos de letra Google locais de %s

en: %s Typekit
pt: Typekit de %s

en: %s Custom Fonts
pt: Tipos de letra personalizados de %s

en: Inherit
pt: Herdar

en: %s Custom
pt: Personalização de %s

en: %s System
pt: Sistema de %s

en: Mobile Menu 1
pt: Menu mobile 1

en: Mobile Menu 2
pt: Menu mobile 2

en: Thank you for subscribing to our newsletter!
pt: Obrigado por subscrever a nossa newsletter!

en: Set link to nofollow
pt: Definir ligação como nofollow

en: Custom class
pt: Classe personalizada

en: Icons Spacing
pt: Espaçamento dos ícones

en: Add widgets here.
pt: Adicione widgets aqui.

note: translators: 1: link open 2: link close
en: Check your email for the confirmation link, then visit the %slogin page%s.
pt: Verifique a ligação de confirmação no seu email e, em seguida, visite a página %slogin%s.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
pt: A sua conta foi criada com sucesso. Os seus dados de início de sessão foram enviados para o seu endereço de email. Visite a página de %1$sinício de sessão%2$s.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address. Please visit the %1$slogin page%2$s.
pt: A sua conta foi criada com sucesso e foi enviada uma palavra-passe para o seu endereço de correio eletrónico. Visite a página de %1$sinício de sessão%2$s.

en: Accept Button text
pt: Texto do botão de aceitar

en: Decline Button text
pt: Texto do botão de recusar

en: Decline
pt: Recusar

en: Please note that some of this information (price, sku, brand) won't be displayed on the front-end. It is solely used for Google's Schema.org markup.
pt: Por favor tenha em atenção que algumas destas informações (preço, ref, marca) não serão mostradas no site. São apenas usadas na notação Schema.org do Google.

en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

en: Close account modal
pt: Fechar janela modal da conta

en: Effect
pt: Efeito

en: All types
pt: Todos os tipos

en: After x pages
pt: Depois de X páginas

en: Close popup
pt: Fechar popup

en: Upload
pt: Carregar

en: Picker header
pt: Selector de cabeçalho

en: Global Header
pt: Cabeçalho global

en: Create New Header
pt: Criar novo cabeçalho

en: Create new header
pt: Criar novo cabeçalho

en: Create a new header and assign it to different pages or posts based on your conditions.
pt: Crie um novo cabeçalho e atribua-o a diferentes páginas ou artigos com base nas suas condições.

en: Header name
pt: Nome do cabeçalho

en: Yes, continue
pt: Sim, continuar

en: Use code editor
pt: Usar o editor de código

en: Exit code editor
pt: Sair do editor de código

en: Heads up!
pt: Atenção!

en: Enabling & disabling the code editor will erase everything from your post editor and this action is irreversible.
pt: Activar e desactivar o editor de código eliminará tudo do editor de conteúdo e é irreversível.

en: Are you sure you want to continue?
pt: De certeza que quer continuar?

en: Create Content Block
pt: Criar bloco de conteúdo

en: Please select the type of your content block and place it in the location you want based on your display and user conditions.
pt: Por favor seleccione o tipo do seu bloco de conteúdo e insira-o onde pretende, com base suas condições de apresentação e de utilizador.

en: Select template type...
pt: Seleccionar tipo de modelo...

en: Custom Content/Hooks
pt: Conteúdos/hooks personalizados

en: 404 Page Template
pt: Modelo de página 404

en: Header Template
pt: Modelho de cabeçalho

en: Footer Template
pt: Modelo de rodapé

en: Change Icon
pt: Alterar ícone

en: Remove Icon
pt: Remover ícone

en: Select
pt: Seleccionar

en: Upload Icon
pt: Carregar ícone

en: For performance and customization reasons, only SVG files are allowed.
pt: Devido a questões de desempenho e personalização, são apenas permitidos ficheiros SVG.

en: Search icon
pt: Pesquisar ícone

en: Add New Location
pt: Adicionar localização

en: Select location
pt: Seleccionar localização

en: Starter Sites
pt: Modelos de sites

en: Extensions
pt: Extensões

en: Save Conditions
pt: Guardar condições

en: Add one or more conditions in order to display your header.
pt: Adicione uma ou mais condições para mostrar o seu cabeçalho.

en: Remove header
pt: Remover cabeçalho

en: Remove Header
pt: Remover cabeçalho

en: You are about to remove a custom header, are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a remover um cabeçalho personalizado, de certeza que quer continuar?

en: Need help or advice?
pt: Precisa de ajuda ou quer tirar uma dúvida?

en: Got a question or need help with the theme? You can always submit a support ticket or ask for help in our friendly Facebook community.
pt: Tem uma pergunta ou precisa de ajuda com o tema? Pode enviar um pedido de suporte ou pedir ajuda à nossa amigável comunidade do Facebook.

en: Submit a Support Ticket
pt: Enviar um pedido de suporte

en: Join Facebook Community
pt: Aderir à comunidade no Facebook

en: Upgrade Now
pt: Actualizar agora

en: Select rule
pt: Seleccionar regra

en: Select taxonomy
pt: Seleccionar taxonomia

en: Select language
pt: Seleccionar idioma

en: Select user
pt: Seleccionar utilizador

en: Current user
pt: Utilizador actual

en: Add Display Condition
pt: Adicionar condição de apresentação

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: Type to search by ID or title...
pt: Digite para pesquisar por ID ou título...

en: Select post
pt: Seleccionar artigo

en: Select page
pt: Seleccionar página

en: Import Options
pt: Importar opções

en: Easily import the theme customizer settings.
pt: Importe facilmente as opções do Personalizador do tema.

en: Click or drop to upload a file...
pt: Clique ou arraste e largue um ficheiro para carregar...

en: Import Customizations
pt: Importar personalizações

en: Copy Options
pt: Copiar opções

en: Copy and import your customizations from parent or child theme.
pt: Copie e importe as suas personalizações a partir do tema principal ou dependente.

en: Copy From Parent Theme
pt: Copiar do tema principal

en: Copy From Child Theme
pt: Copiar do tema dependente

en: You are about to copy all the settings from your parent theme into the child theme. Are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a copiar todas as opções do tema principal para o tema dependente. De certeza que quer continuar?

en: You are about to copy all the settings from your child theme into the parent theme. Are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a copiar todas as opções do tema dependente para o tema principal. De certeza que quer continuar?

en: Yes, I am sure
pt: Sim, tenho a certeza

en: Export Settings
pt: Exportar opções

en: Choose what set of settings you want to export.
pt: Escolha o conjunto de opções a exportar.

en: Customizer settings
pt: Opções do Personalizador

en: Widgets settings
pt: Opções dos widgets

en: Export
pt: Exportar

en: Export Options
pt: Exportar opções

en: Easily export the theme customizer settings.
pt: Exporte facilmente as opções do Personalizador do tema.

en: Export Customizations
pt: Exportar personalizações

en: Transparent Header Display Conditions
pt: Condições para mostrar cabeçalho transparente

en: Add one or more conditions to display the transparent header.
pt: Adicione uma ou mais condições para mostrar o cabeçalho transparente.

en: Loading Starter Sites...
pt: A carregar modelos de sites...

en: Installing
pt: A instalar

en: Please be patient and don't refresh this page, the import process may take a while, this also depends on your server.
pt: Por favor aguarde e não actualize esta página. O processo de importação poderá demorar algum tempo, e depende da capacidade do servidor.

en: Back
pt: Voltar

en: Install
pt: Instalar

en: Next
pt: Seguinte

en: Import
pt: Importar

en: Available for
pt: Disponível para

en: Preview
pt: Pré‑visualizar

en: Modify
pt: Modificar

en: Starter Site Imported Successfully
pt: Modelo de site importado com sucesso

en: Now you can view your website or start customizing it
pt: Já pode ver o seu site ou começar a personalizá-lo

en: Customize
pt: Personalizar

en: View site
pt: Ver site

en: copying child theme sources
pt: a copiar origens do tema dependente

en: activating child theme
pt: a activar o tema dependente

en: installing plugin %s
pt: a instalar o plugin %s

en: activating plugin %s
pt: a activar o plugin %s

en: downloading demo widgets
pt: a descarregar os widgets da demonstração

en: installing demo widgets
pt: a instalar os widgets da demonstração

en: downloading demo options
pt: a descarregar as opções da demonstração

en: importing images from customizer
pt: a importar imagens do Personalizador

en: import customizer options
pt: a importar opções do Personalizador

en: activating required extensions
pt: a activar extensões necessárias

en: removing previously installed posts
pt: a remover artigos instalados anteriormente

en: removing previously installed taxonomies
pt: a remover taxonomias instaladas anteriormente

en: removing default WordPress pages
pt: a remover as páginas por omissão do WordPress

en: resetting customizer options
pt: a repor opções do Personalizador

en: resetting widgets
pt: a repor os widgets

en: users
pt: utilizadores

en: terms
pt: termos

en: images
pt: imagens

en: posts
pt: artigos

en: comments
pt: comentários

en: Child theme
pt: Tema dependente

en: Erase content
pt: Eliminar conteúdo

en: Final touches
pt: Retoques finais

en: Import options
pt: Importar opções

en: Import widgets
pt: Importar widgets

en: Import content
pt: Importar conteúdo

en: You already have a child theme properly installed and activated. Move on.
pt: Já tem um tema dependente instalado e activado. Continue.

en: Learn more about child themes
pt: Saiba mais sobre temas dependentes

en: We strongly recommend to install the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
pt: É altamente recomendado instalar o tema dependente, deste modo tem liberdade para fazer alterações sem danificar o tema principal.

en: We strongly recommend to activate the child theme, this way you will have freedom to make changes without breaking the parent theme.
pt: É altamente recomendado activar o tema dependente, deste modo tem liberdade para fazer alterações sem danificar o tema principal.

en: Install Child Theme
pt: Instalar tema dependente

en: Activate Child Theme
pt: Activar tema dependente

en: Import Content
pt: Importar conteúdos

en: This will import posts, pages, comments, navigation menus, custom fields, terms and custom posts.
pt: Isto irá importar artigos, páginas, comentários, menus de navegação, campos personalizados, termos e artigos personalizados.

en: Clean Install
pt: Limpar instalação

en: This option will remove the previous imported content and will perform a fresh and clean install.
pt: Esta opção removerá os conteúdos importados anteriormente e criará uma instalação limpa.

en: This starter site is already installed
pt: Este modelo de site já está instalado

en: Starter Site Removed
pt: O modelo de site foi removido

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: What steps do you want to perform next?
pt: O que pretende fazer?

en: Remove
pt: Remover

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: Deactivate demo plugins
pt: Desactivar plugins de demonstração

en: Choose Page Builder
pt: Escolher construtor de páginas

en: This starter site can be imported and used with one of these page builders. Please select one in order to continue.
pt: Este site inicial pode ser importado e utilizado com um destes construtores de páginas. Selecione um para continuar.

en: Install & Activate Plugins
pt: Instalar e activar plugins

en: The following plugins are required for this starter site in order to work properly.
pt: Estes plugins são necessários para que o modelo de site funcione correctamente.

en: Loading Extensions Status...
pt: A carregar estados das extensões...

en: Free Extensions
pt: Extensões gratuitas

en: Pro Extensions
pt: Extensões Pro

en: Builder
pt: Construtor

en: Export site
pt: Exportar site

en: New
pt: Novidade

en: Mega Menu Settings
pt: Opções do mega menu

en: Dropdown Width
pt: Largura do selector

en: Content Width
pt: Largura do conteúdo

en: Full Width
pt: Largura total

en: Custom Width
pt: Largura personalizada

en: Default Width
pt: Largura por omissão

en: Columns
pt: Colunas

en: Custom Content
pt: Conteúdo personalizado

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Default (Menu Item)
pt: Por omissão (item de menu)

en: Custom Text
pt: Texto personalizado

en: Item Label Settings
pt: Opções da legenda do item

en: Item Label
pt: Legenda do item

en: Enabled
pt: Activado

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Heading
pt: Título

en: Label Link
pt: Ligação da legenda

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento vertical

en: Background
pt: Fundo

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Link Initial
pt: Ligação inicial

en: Link Hover/Active
pt: Ligação ao passar com o rato/activa

en: Background Hover
pt: Fundo ao passar com o rato

en: Heading Color
pt: Cor do cabeçalho

en: Initial Color
pt: Cor inicial

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Items Divider
pt: Divisória de itens

en: Columns Divider
pt: Divisória de colunas

en: Dropdown Shadow
pt: Sombra do selector

en: Column Settings
pt: Opções da coluna

en: Column Spacing
pt: Espaçamento da coluna

en: Icon Color
pt: Cor do ícone

en: Enables support for Custom Fields inside archive cards and single page post title, adds a reading progress bar for your posts and lets you set featured images and colors for your categories archives.
pt: Permite suporte para campos personalizados em cartões de arquivo e títulos de conteúdos, adiciona uma barra de progresso de leitura aos seus conteúdo e permite-lhe definir imagens de destaque e cores no seu arquivo de categorias.

en: Easily turn your websites into mobile first experiences. You can easily add the most important actions at the bottom of the screen for easy access.
pt: Torne os seus sites em experiências "mobile first". Pode facilmente adicionar as acções mais importantes na parte inferior do ecrã para um melhor acesso.

en: Home
pt: Início

en: Phone
pt: Telefone

en: Scroll Top
pt: Voltar ao topo

en: Cart
pt: Carrinho

en: Shop
pt: Loja

en: Wishlist
pt: Favoritos

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Label Visibility
pt: Visibilidade da legenda

en: Label Position
pt: Posição da legenda

en: Bottom
pt: Em baixo

en: Icon Size
pt: Tamanho do ícone

en: Container Height
pt: Altura do contentor

en: Container Max Width
pt: Largura máxima do contentor

en: Scroll Interaction
pt: Interação do scroll

en: Hide
pt: Esconder

en: Shortcuts Bar Display Conditions
pt: Condições de apresentação da barra de atalhos

en: Add one or more conditions to display the shortcuts bar.
pt: Adicione uma ou mais condições para mostrar a barra de atalhos.

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Icons Color
pt: Cor dos ícones

en: Cart Badge Color
pt: Cor do emblema do carrinho

en: Items Divider Height
pt: Altura da divisória de itens

en: Shadow
pt: Sombra

en: Create unlimited personalized sets of widget areas and display them on any page or post using our conditional logic functionality.
pt: Criar conjuntos personalizados ilimitados de áreas widgets e mostre-os em qualquer página ou conteúdo através da nossa funcionalidade de lógica condicional.

en: Create New Sidebar
pt: Criar nova barra lateral

en: Create Sidebar/Widget Area
pt: Criar barra lateral

en: In order to create a new sidebar/widget area simply enter a name in the input below and click the Create Sidebar button.
pt: Para criar uma nova barra lateral basta digitar um nome no campo abaixo e clicar no botão "Criar barra lateral".

en: Create Sidebar
pt: Criar barra lateral

en: Available Sidebars/Widget Areas
pt: Barras laterais disponíveis

en: Replace Blocksy's branding with your own. Easily hide licensing info and other sections of the theme and companion plugin from your clients and make your final product look more professional.
pt: Substitua a marca Blocksy pela sua própria. Esconda facilmente dos seus clientes as informações de licenciamento e outras secções do tema e do plugin Companion, e faça o seu produto final parecer mais profissional.

en: Make the shopping experience better for your visitors! Add features such as Product Quick View, Wishlist functionality and a Floating Add to Cart button. Customize the single product gallery/slider and the layout.
pt: Torne a experiência de compra melhor para os seus visitantes! Adicione funcionalidades como a Vista rápida de produto, favoritos, e um botão flutuante para Adicionar ao carrinho. Personalize a galeria/slider de produto e o layout.

en: Quick View Button
pt: Botão de vista rápida

en: Type 3
pt: Tipo 3

en: Type 4
pt: Tipo 4

en: Available Filters
pt: Filtros disponíveis

en: Quick view title before
pt: Antes do título da vista rápida

en: Quick view title after
pt: Depois do título da vista rápida

en: Quick view price before
pt: Antes do preço da vista rápida

en: Quick view price after
pt: Depois do preço da vista rápida

en: Quick view summary before
pt: Antes do resumo da vista rápida

en: Quick view summary after
pt: Depois do resumo da vista rápida

en: Floating Cart
pt: Carrinho flutuante

en: Position
pt: Posição

en: Top
pt: Em cima

en: Product Title Visibility
pt: Visibilidade do título do produto

en: Floating Cart Visibility
pt: Visibilidade do carrinho flutuante

en: Go to product page
pt: Ir para a página de produto

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter Widgets
pt: Filtrar widgets

en: Widgets Vertical Spacing
pt: Espaçamento vertical dos widgets

en: Widgets Font
pt: Tipo de letra dos widgets

en: Widgets Font Color
pt: Cor do texto dos widgets

en: Text Initial
pt: Texto inicial

en: Link Hover
pt: Ligação ao passar com o rato

en: Panel Reveal
pt: Origem do painel

en: Left Side
pt: Lado esquerdo

en: Right Side
pt: Lado direito

en: Panel Width
pt: Largura do painel

en: Panel Shadow
pt: Sombra do painel

en: Panel Background
pt: Fundo do painel

en: Close Icon Color
pt: Cor do ícone de fechar

en: Close Icon Background
pt: Fundo do ícone de fechar

en: Share Box
pt: Caixa de partilha

en: WP head start
pt: Início de WP head

en: WP head end
pt: Fim de WP head

en: Header before
pt: Antes do cabeçalho

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header after
pt: Depois do cabeçalho

en: Desktop top
pt: Desktop em cima

en: Header offcanvas
pt: Cabeçalho offcanvas

en: Desktop bottom
pt: Desktop em baixo

en: Mobile top
pt: Telemóvel em cima

en: Mobile bottom
pt: Telemóvel em baixo

en: Sidebar before
pt: Antes da barra lateral

en: Left/Right sidebar
pt: Barra lateral esquerda/direita

en: Sidebar start
pt: Início da barra lateral

en: Sidebar end
pt: Fim da barra lateral

en: Sidebar after
pt: Depois da barra lateral

en: Dynamic sidebar before
pt: Antes da barra lateral dinâmica

en: All widget areas
pt: Todas as áreas de widgets

en: Dynamic sidebar
pt: Barra lateral dinâmica

en: Dynamic sidebar after
pt: Depois da barra lateral dinâmica

en: Before section
pt: Antes da secção

en: Page/post title
pt: Título de página/artigo

en: Before title
pt: Antes do título

en: Before post meta
pt: Antes dos metadados de artigo

en: After title
pt: Depois do título

en: After post meta
pt: Depois dos metadados do artigo

en: After section
pt: Depois da secção

en: Before content
pt: Antes do conteúdo

en: Top content
pt: Acima do conteúdo

en: Bottom content
pt: Abaixo do conteúdo

en: After content
pt: Depois do conteúdo

en: Before comments
pt: Antes dos comentários

en: Comments
pt: Comentários

en: Top comments
pt: Acima dos comentários

en: Bottom comments
pt: Abaixo dos comentários

en: After comments
pt: Depois dos comentários

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Start
pt: Início

en: Loop card
pt: Cartão do loop

en: End
pt: Fim

en: After certain number of blocks
pt: Depois dum determinado número de blocos

en: Before certain number of headings
pt: Antes dum determinado número de títulos

en: Login form start
pt: Início do formulário de início de sessão

en: Auth forms
pt: Formulários de autenticação

en: Login form end
pt: Fim do formulário de início de sessão

en: Login form modal start
pt: Início da janela modal do formulário de início de sessão

en: Login form modal end
pt: Fim da janela modal do formulário de início de sessão

en: Register form start
pt: Fim do formul��rio de registo

en: Register form end
pt: Fim do formulário de registo

en: Register form modal start
pt: Início da janela modal do formulário de registo

en: Register form modal end
pt: Fim da janela modal do formulário de registo

en: Lost password form modal start
pt: Início da janela modal do formulário de senha perdida

en: Lost password form modal end
pt: Fim da janela modal do formulário de senha perdida

en: Before main content
pt: Antes do conteúdo principal

en: After main content
pt: Depois do conteúdo principal

en: Archive description
pt: Descrição do arquivo

en: Before shop loop
pt: Antes do loop da loja

en: Before shop loop item title
pt: Antes do título do item no loop da loja

en: After shop loop item title
pt: Depois do título do item no loop da loja

en: Before shop loop item price
pt: Antes do preço do item no loop da loja

en: After shop loop item price
pt: Depois do preço do item no loop da loja

en: After shop loop
pt: Depois do loop da loja

en: WooCommerce Archive
pt: Arquivo do WooCommerce

en: Before single product
pt: Antes do produto

en: Product meta start
pt: Início dos metadados do produto

en: Product meta end
pt: Fim dos metadados do produto

en: Share
pt: Partilhar

en: After single product
pt: Depois do produto

en: Before single product excerpt
pt: Antes do excerto do produto

en: After single product excerpt
pt: Depois do excerto do produto

en: Before single product tabs
pt: Antes dos separadores do produto

en: After single product tabs
pt: Depois dos separadores do produto

en: Cart is empty
pt: O carrinho está vazio

en: Before cart
pt: Antes do carrinho

en: Before cart table
pt: Antes da tabela do carrinho

en: Before cart contents
pt: Antes dos conteúdos do carrinho

en: Cart contents
pt: Conteúdos do carrinho

en: After cart contents
pt: Depois dos conteúdos do carrinho

en: Cart coupon
pt: Cupão do carrinho

en: Cart actions
pt: Acções do carrinho

en: After cart table
pt: Depois da tabela do carrinho

en: Before cart totals
pt: Antes do total do carrinho

en: Cart totals before order total
pt: Totais do carrinho antes do total da encomenda

en: Cart totals after order total
pt: Totais do carrinho depois do total da encomenda

en: Proceed to checkout
pt: Finalizar compra

en: After cart totals
pt: Depois do total do carrinho

en: After cart
pt: Depois do carrinho

en: Before Mini Cart
pt: Antes do minicarrinho

en: Before Mini Cart Contents
pt: Antes dos conteúdos do minicarrinho

en: Mini Cart Contents
pt: Conteúdos do minicarrinho

en: Widget Shopping Cart Before Buttons
pt: Widget do carrinho antes dos botões

en: Widget Shopping Cart After Buttons
pt: Widget do carrinho depois dos botões

en: After Mini Cart
pt: Depois do minicarrinho

en: WooCommerce Cart
pt: Carrinho do WooCommerce

en: Before checkout form
pt: Antes do formulário de finalização de compra

en: Before customer details
pt: Antes dos detalhes do cliente

en: After customer details
pt: Depois dos comentários do cliente

en: Checkout billing
pt: Facturação da finalização de compra

en: Before checkout billing form
pt: Antes do formulário de facturação

en: After checkout billing form
pt: Depois do formulário de facturação

en: Before order notes
pt: Antes das notas da encomenda

en: After order notes
pt: Depois das notas da encomenda

en: Checkout shipping
pt: Envio da finalização de compra

en: Checkout before order review
pt: Antes da revisão da encomenda da finalização de compra

en: Checkout order review
pt: Revisão da encomenda da finalização de compra

en: Review order before cart contents
pt: Rever encomenda antes dos conteúdos do carrinho

en: Review order after cart contents
pt: Rever encomenda depois dos conteúdos do carrinho

en: Review order before order total
pt: Rever encomenda antes do total do carrinho

en: Review order after order total
pt: Rever encomenda depois do total do carrinho

en: Review order before payment
pt: Rever encomenda antes do pagamento

en: Review order before submit
pt: Rever encomenda antes de submeter

en: Review order after submit
pt: Rever encomenda depois de submeter

en: Review order after payment
pt: Rever encomenda depois do pagamento

en: Checkout after order review
pt: Finalizar compra depois de rever encomenda

en: After checkout form
pt: Depois do formulário de finalização de compra

en: WooCommerce Checkout
pt: Finalização de compra do WooCommerce

en: Before my account
pt: Antes da minha conta

en: Before account navigation
pt: Antes da navegação da conta

en: Account navigation
pt: Navegação da conta

en: After account navigation
pt: Depois da navegação da conta

en: Account content
pt: Conteúdo da conta

en: Account dashboard
pt: Painel da conta

en: After my account
pt: Depois da minha conta

en: WooCommerce Account
pt: Conta do WooCommerce

en: WP footer
pt: Rodapé do WP

en: Footer
pt: Rodapé

en: Footer before
pt: Antes do rodapé

en: Footer after
pt: Depois do rodapé

en: Custom Hook (%s)
pt: Hook personalizado (%s)

en: After Block Number
pt: Depois do bloco número

en: Before Heading Number
pt: Antes do título número

en: About Me
pt: Sobre mim

en: About me
pt: Sobre mim

en: Image
pt: Imagem

en: Upload Image
pt: Carregar imagem

en: Select Image
pt: Seleccionar imagem

en: Change Image
pt: Alterar imagem

en: Image Ratio
pt: Proporção da imagem

en: Open link in new tab
pt: Abrir ligação num novo separador

en: Contact Info
pt: Informações de contacto

en: Address:
pt: Morada:

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Mobile:
pt: Telemóvel:

en: Address
pt: Morada

en: Link (optional)
pt: Ligação (opcional)

en: Work Hours
pt: Horário de funcionamento

en: Opening hours
pt: Horário de abertura

en: Website
pt: Site

en: Website:
pt: Site:

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Icons Shape Type
pt: Tipo de forma dos ícones

en: Rounded
pt: Arredondado

en: Square
pt: Quadrado

en: Shape Fill Type
pt: Tipo de preenchimento da forma

en: Solid
pt: Sólido

en: Outline
pt: Contorno

en: Post Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Most commented
pt: Mais comentado

en: Random
pt: Aleatória

en: Order by
pt: Ordenar por

en: % comments
pt: % comentários

en: Author Avatar
pt: Avatar do autor

en: Social Icons
pt: Ícones de redes sociais

en: You can configure social URLs in %s.
pt: Pode configurar URL de redes sociais em %s.

en: Open links in new tab
pt: Abrir ligações num novo separador

en: Set links to nofollow
pt: Definir ligações como nofollow

en: Profile Page
pt: Página de perfil

en: Dashboard Page
pt: Página do painel

en: Custom Link
pt: Ligação personalizada

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Customizing: Logged in State
pt: Personalizar: Estado com sessão iniciada

en: Logged In Options
pt: Opções com sessão iniciada

en: Logged Out Options
pt: Opções sem sessão iniciada

en: Account Action
pt: Acção da conta

en: Select Menu
pt: Seleccionar menu

en: Select menu...
pt: Seleccionar menu...

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Manage your menus in the %sMenus screen%s.
pt: Faça a gestão dos seus menus no %secrã dos menus%s.

en: Custom Page Link
pt: Ligação personalizada de página

en: Account Image
pt: Imagem da conta

en: Avatar Size
pt: Tamanho do avatar

en: Type 5
pt: Tipo 5

en: Type 6
pt: Tipo 6

en: Label Type
pt: Tipo de legenda

en: Label Text
pt: Texto da legenda

en: My Account
pt: A minha conta

en: Label Font
pt: Tipo de letra da legenda

en: Label Color
pt: Cor da legenda

en: Default State
pt: Estado por omissão

en: Transparent State
pt: Estado transparente

en: Sticky State
pt: Estado fixo

en: Item Margin
pt: Margem do item

en: Modal Options
pt: Opções da janela modal

en: Modal Shadow
pt: Sombra da janela modal

en: Modal Background
pt: Fundo da janela modal

en: Modal Backdrop
pt: Fundo atrás da janela modal

en: Element Visibility
pt: Visibilidade do elemento

en: You have no %s fields declared for this custom post type.
pt: Não tem nenhum campo de %s declarado para este tipo de conteúdo.

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Legenda

en: %s Field
pt: Campo %s

en: %s %s Font
pt: Tipo de letra de %s de %s

en: %s %s Color
pt: Cor de %s de %s

en: Read Time
pt: Tempo de leitura

en: All
pt: Tudo

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Accent Color
pt: Cor de realce

en: Add to wishlist
pt: Adicionar aos favoritos

en: Select a page
pt: Seleccione uma página

en: Show Wishlist Page To
pt: Mostrar página de favoritos a

en: Logged Users
pt: Utilizadores com sessão iniciada

en: All Users
pt: Todos os utilizadores

en: Wishlist Page
pt: Página de favoritos

en: The page you select here will display the wish list for your logged out users.
pt: A página seleccionada aqui mostrará os favoritos aos utilizadores sem sessão iniciada.

en: Archive Page
pt: Páginas de arquivo

en: Hover/Active
pt: Ao passar com o rato ou activo

en: You don't have any products in your wish list yet.
pt: Ainda não tem nenhum produto nos seus favoritos.

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Remove Product
pt: Remover produto

en: Blocksy Variation Images
pt: Imagens de variação do Blocksy

en: Container Structure
pt: Estrutura do contentor

en: Narrow Width
pt: Largura estreita

en: Normal Width
pt: Largura normal

en: Content Area Style
pt: Estilo da área de conteúdo

en: Content Area Vertical Spacing
pt: Espaçamento vertical da área de conteúdo

en: Top & Bottom
pt: Em cima e em baixo

en: Only Top
pt: Apenas em cima

en: Only Bottom
pt: Apenas em baixo

en: Location & Priority
pt: Localização e prioridade

en: Custom Hook
pt: Hook personalizado

en: Mixed
pt: Misturado

en: Popup Position
pt: Posição do popup

en: Popup Size
pt: Tamanho do popup

en: Small Size
pt: Tamanho pequeno

en: Medium Size
pt: Tamanho médio

en: Large Size
pt: Tamanho grande

en: Custom Size
pt: Tamanho personalizado

en: Max Width
pt: Largura máxima

en: Max Height
pt: Altura máxima

en: Popup Animation
pt: Animação do popup

en: Slide in from left
pt: Slide in da esquerda

en: Slide in from right
pt: Slide in da direita

en: Slide in from top
pt: Slide in de cima

en: Slide in from bottom
pt: Slide in de baixo

en: Animation Speed
pt: Velocidade da animação

en: Entrance Value
pt: Valor inicial

en: Trigger Condition
pt: Condição do accionador

en: Element Class
pt: Classe do elemento

en: Separate each class by comma if you have multiple elements.
pt: Separe cada classe com vírgulas caso tenha múltiplos elementos.

en: Scroll Direction
pt: Direcção do scroll

en: Scroll Down
pt: Scroll para baixo

en: Scroll Up
pt: Scroll para cima

en: Scroll Distance
pt: Distância do scroll

en: Set the scroll distance till the popup block will appear.
pt: Defina a distância de scroll para mostrar o bloco de popup.

en: Inactivity Time
pt: Tempo de inactividade

en: Set the inactivity time (in seconds) till the popup block will appear.
pt: Defina o tempo de inactividade (em segundos) para mostrar o bloco de popup.

en: After X Time
pt: Depois de X tempo

en: Set after how much time (in seconds) the popup block will appear.
pt: Definir após quanto tempo (em segundos) deve aparecer o bloco popup.

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Popup Offset
pt: Offset do popup

en: Container Overflow
pt: Transbordo do contentor

en: Hidden
pt: Escondido

en: Visible
pt: Visível

en: Control what happens to the content that is too big to fit into the popup.
pt: Controle o que acontece se o conteúdo for demasiado grande para caber no popup.

en: Close Button
pt: Botão de fechar

en: Inside
pt: Dentro

en: Outside
pt: Fora

en: Popup Background
pt: Fundo do popup

en: Popup Backdrop Background
pt: Fundo atrás do popup

en: Posts Filter
pt: Filtro de conteúdos

en: Filtering Behavior
pt: Comportamento do filtro

en: Instant Reload
pt: Recarregar instantâneamente

en: Page Reload
pt: Recarregar página

en: Items Horizontal Spacing
pt: Espaçamento horizontal de itens

en: Items Vertical Spacing
pt: Espaçamento vertical dos itens

en: Container Bottom Spacing
pt: Espaçamento inferior do contentor

en: Horizontal Alignment
pt: Alinhamento horizontal

en: Button Padding
pt: Espaçamento do botão

en: Read Progress
pt: Progresso da leitura

en: Indicator Height
pt: Altura do indicador

en: Auto Hide
pt: Esconder automaticamente

en: Automatically hide the read progress bar once you arrive at the bottom of the article.
pt: Esconder automaticamente a barra de progresso de leitura assim que chegar ao fim do artigo.

en: Main Color
pt: Cor principal

en: Icon Badge
pt: Emblema do ícone

en: Label Font Color
pt: Cor do tipo de letra da legenda

en: Contacts
pt: Contactos

en: Items Spacing
pt: Espaçamento dos itens

en: Margin
pt: Margem

en: Dark Mode
pt: Modo escuro

en: Divider
pt: Divisória

en: Size
pt: Tamanho

en: Languages
pt: Idiomas

en: Top Level Options
pt: Opções de nível superior

en: Dropdown
pt: Selector

en: Flag
pt: Bandeira

en: Label Style
pt: Estilo da legenda

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: Hide Current Language
pt: Esconder idioma actual

en: Dropdown Options
pt: Opções do selector

en: Dropdown Top Offset
pt: Deslocamento superior do selector

en: Search Box
pt: Caixa de pesquisa

en: Placeholder Text
pt: Texto de placeholder

en: Input Maximum Width
pt: Inserir largura máxima

en: Input Height
pt: Altura do campo

en: Live Results
pt: Resultados ao vivo

en: Live Results Images
pt: Imagens de resultados ao vivo

en: Search Through Criteria
pt: Critérios de pesquisa

en: Chose in which post types do you want to perform searches.
pt: Escolha os tipos de conteúdo a pesquisar.

en: Input Icon Color
pt: Cor do ícone do campo

en: Dropdown Text Color
pt: Cor do texto do selector

en: Dropdown Background
pt: Fundo do selector

en: Widget Area
pt: Área de widgets

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Invalid API Key...
pt: Chave de API Inválida...

en: Select list...
pt: Seleccionar lista...

en: More information on how to generate an API key for Mailchimp can be found %shere%s.
pt: Mais informações sobre como gerar uma chave de API para o Mailchimp podem ser encontradas %saqui%s.

en: More information on how to generate an API key for ConvertKit can be found %shere%s.
pt: Mais informações sobre como gerar uma chave de API para o ConvertKit podem ser encontradas %saqui%s.

en: API Key
pt: Chave de API

en: Save Settings
pt: Guardar opções

en: Pick Mailing Service
pt: Escolher serviço de email

en: Product Reviews Settings
pt: Opções das avaliações de produtos

en: Configure the slugs for single and category pages of the product review custom post type.
pt: Configure as slugs de conteúdo e de categoria do tipo de conteúdo avaliação de produto.

en: Single Slug
pt: Slug do conteúdo

en: Category Slug
pt: Slug da categoria

en: Adobe Fonts Settings
pt: Opções dos tipos de letra Adobe

en: Project ID
pt: ID do projecto

en: Fetch Fonts
pt: Carregar tipos de letra

en: Variations
pt: Variações

en: Custom Fonts Settings
pt: Opções dos tipos de letra personalizados

en: Here you can see all your custom fonts that can be used in all typography options across the theme.
pt: Aqui pode ver todos os seus tipos de letra personalizados que podem ser utilizados em todas as opções de tipografia do tema.

en: Dynamic Font
pt: Tipo de letra dinâmico

en: Variable font
pt: Tipo de letra variável

en: Edit Font
pt: Editar tipo de letra

en: Remove Font
pt: Remover tipo de letra

en: Change
pt: Alterar

en: Choose
pt: Escolher

en: Select variation
pt: Seleccionar variação

en: Regular
pt: Normal

en: Italic
pt: Itálico

en: Upload only the %s.woff2%s or %s.ttf%s font file formats (see browser coverage %shere%s). Use %sthis converter tool%s if you don't have these font formats.
pt: Carregue apenas os formatos de ficheiro %s.woff2%s ou %s.ttf%s dos tipos de letra (ver compatibilidade com o navegador %saqui%s). Use esta %sferramenta de conversão%s caso não tenha estes formatos de tipo letra.

en: Font Name
pt: Nome do tipo de letra

en: Save Custom Font
pt: Guardar tipo de letra personalizado

en: Add Variation
pt: Adicionar variação

en: Download a font and serve it directly from your server, this is handy for those who want to comply with GDPR regulations or serve the font via CDN.
pt: Descarregue um tipo de letra e inclua-o no site directamente a partir do seu servidor. Isto é útil para cumprir as regras do RGPD ou incluir um tipo de letra via CDN.

en: Item Settings
pt: Opções do item

en: Remove Sidebar
pt: Remover barra lateral

en: %s - Sidebar Display Conditions
pt: %s - Condições para mostrar barra lateral

en: Add one or more conditions in order to display your sidebar.
pt: Adicione uma ou mais condições para mostrar a sua barra lateral.

en: Enter a name in the input below and hit the Create Sidebar button.
pt: Digite um nome no campo abaixo e clique no botão "Criar barra lateral".

en: Sidebar name
pt: Nome da barra lateral

en: Advanced
pt: Avançadas

en: Agency Details
pt: Detalhes da agência

en: Agency Name
pt: Nome da agência

en: Agency URL
pt: URL da agência

en: Agency Support/Contact Form URL
pt: URL de suporte/formulário de contacto da agência

en: Theme Details
pt: Detalhes do tema

en: Theme Name
pt: Nome do tema

en: Theme Description
pt: Descrição do tema

en: Theme Screenshot URL
pt: URL da captura de ecrã do tema

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 1200px wide by 900px tall.
pt: Pode carregar uma imagem ou inserir uma ligação para uma imagem alojada no seu servidor. As dimensões recomendadas para a imagem são 1200px de largura por 900px de altura.

en: Theme Icon URL
pt: URL do ícone do tema

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 18px wide by 18px tall.
pt: Pode carregar uma imagem ou inserir uma ligação para uma imagem alojada no seu servidor. As dimensões recomendadas para a imagem são 18px de largura por 18px de altura.

en: Gutenberg Options Panel Icon URL
pt: URL do ícone do painel de opções do Gutenberg

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. Please note that only icons in SVG format are allowed here to not break the editor interactiveness.
pt: Pode carregar uma imagem ou inserir uma ligação para uma imagem alojada por si. Atenção que aqui só são permitidos ícones em formato SVG para não danificar a interactividade do editor.

en: Plugin Name
pt: Nome do plugin

en: Plugin Description
pt: Descrição do plugin

en: Plugin Thumbnail URL
pt: URL da miniatura do plugin

en: Choose File
pt: Escolher ficheiro

en: You can insert the link to a self hosted image or upload one. The recommended image size is 256px wide by 256px tall.
pt: Pode carregar uma imagem ou inserir uma ligação para uma imagem alojada no seu servidor. As dimensões recomendadas para a imagem são 256px de largura por 256px de altura.

en: Hide Account Menu Item
pt: Esconder item de menu "Conta"

en: Hide Starter Sites Tab
pt: Esconder separador dos modelos de sites

en: Hide Useful Plugins Tab
pt: Esconder separador dos plugins úteis

en: Hide Changelog Tab
pt: Esconder separador do registo de alterações

en: Hide Support Section
pt: Esconder secção de suporte

en: Hide White Label Extension
pt: Esconder extensão White Label

en: Please note that the white label extension will be hidden if this option is enabled. In order to bring it back you have to hit the SHIFT key and click on the dashboard logo.
pt: Atenção: a extensão White label ficará oculta se esta opção estiver definida. Para torná-la visível tem de clicar na tecla Shift e no logótipo do painel.

en: Clone Item
pt: Clonar item

en: Remove Item
pt: Remover item

en: Copy elements & styles from
pt: Copiar elementos e estilos de

en: Picker Footer
pt: Selector de rodapé

en: Global Footer
pt: Rodapé global

en: Secondary
pt: Secundário

en: Centered
pt: Centrado

en: Create New Footer
pt: Criar novo rodapé

en: Create new footer
pt: Criar novo rodapé

en: Create a new footer and assign it to different pages or posts based on your conditions.
pt: Crie um novo rodapé e atribua-o a diferentes páginas ou artigos com base nas suas condições.

en: Footer name
pt: Nome do rodapé

en: Add one or more conditions in order to display your footer.
pt: Adicione uma ou mais condições para mostrar o rodapé.

en: Add/Edit Conditions
pt: Adicionar/editar condições

en: Remove footer
pt: Remover rodapé

en: Remove Footer
pt: Remover rodapé

en: You are about to remove a custom footer, are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a remover um rodapé personalizado, de certeza que quer continuar?

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Edit Conditions
pt: Editar condições

note: translators: %s: PHP version
en: Blocksy requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
pt: O Blocksy necessita do PHP %s ou superior. De momento o plugin NÃO FUNCIONA.

note: translators: %s: WordPress version
en: Blocksy requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
pt: O Blocksy necessita do WordPress %s ou superior. Como está a usar uma versão mais antiga, o plugin NÃO FUNCIONA.

en: Custom Fonts
pt: Tipos de letra personalizados

en: Local Google Fonts
pt: Tipos de letra Google locais

en: Medium
pt: Médio

en: Check your email
pt: Verifique o seu email

en: Registration Form
pt: Formulário de registo

en: Register For This Site
pt: Registar neste site

en: %s Single
pt: %s

en: %s Archive
pt: Arquivo de %s

en: %s %s Taxonomy
pt: Taxonomia de %s de %s

en: Entire Website
pt: Todo o site

en: Basic
pt: Básico

en: Posts
pt: Artigos

en: Single Post
pt: Artigo

en: Post Categories
pt: Categorias do artigo

en: Post Tags
pt: Etiquetas do artigo

en: Pages
pt: Páginas

en: Single Page
pt: Página

en: Specific
pt: Específico

en: Post ID
pt: ID do conteúdo

en: Page ID
pt: ID da página

en: Custom Post Type ID
pt: ID do tipo de conteúdo personalizado

en: Taxonomy ID
pt: ID da taxonomia

en: Post with Taxonomy ID
pt: Artigo com ID de taxonomia

en: Search
pt: Pesquisar

en: Front Page
pt: Página inicial

en: Author
pt: Autor

en: User Auth
pt: Autenticação de utilizador

en: User Logged In
pt: Utilizador com sessão iniciada

en: User Logged Out
pt: Utilizador sem sessão iniciada

en: User Role
pt: Papel do utilizador

en: Other
pt: Outro

en: Language
pt: Idioma

en: Your PHP installation doesn't have support for XML. Please install the <i>xml</i> or <i>simplexml</i> PHP extension in order to be able to install starter sites. You might need to contact your hosting provider to assist you in doing so.
pt: A sua instalação do PHP não tem suporte para XML. Por favor, instale a extensão PHP <i>xml</i> ou <i>simplexml</i> para que seja possível carregar os modelos de sites. Talvez necessite de contactar o fornecedor de alojamento para obter ajuda.

en: Dynamic CSS Output
pt: Gerar CSS dinâmico

en: The strategy of outputting the dynamic CSS. File - all the CSS code will be placed in a static file, otherwise it will be placed inline in head.
pt: Estratégia para gerar CSS dinâmico. Ficheiro – o código CSS será colocado num ficheiro estático, senão é integrado no código do cabeçalho.

en: File
pt: Ficheiro

en: Inline
pt: Em linha

en: Link your Google Analytics 4 tracking ID. More info and instructions can be found %shere%s.
pt: Insira ID de rastreio do Google Analytics v4. %sMais informações e instruções%s.

en: OpenGraph Meta Data
pt: Metadados de OpenGraph

en: Enable the OpenGraph rich meta data features for your website.
pt: Activar funcionalidade de metadados OpenGraph para o site.

en: Facebook Page URL
pt: URL da página do Facebook

en: Facebook App ID
pt: ID da app do Facebook

en: Twitter Username
pt: Nome de utilizador do Twitter

en: Display a cookie acceptance box in order to comply with the privacy regulations in your country.
pt: Mostre uma caixa de aceitação de cookies para cumprir as regras de privacidade no seu país.

en: General
pt: Geral

en: Type 1
pt: Tipo 1

en: Type 2
pt: Tipo 2

en: Cookie period
pt: Período de cookies

en: One hour
pt: Uma hora

en: One day
pt: Um dia

en: One week
pt: Uma semana

en: One month
pt: Um mês

en: Three months
pt: Três meses

en: Six months
pt: Seis meses

en: One year
pt: Um ano

en: Forever
pt: Para sempre

en: Content
pt: Conteúdo

en: We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.
pt: Utilizamos cookies para garantir que tenha a melhor experiência no nosso site.

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Accept
pt: Aceitar

en: Font Color
pt: Cor do tipo de letra

en: Initial
pt: Inicial

en: Hover
pt: Ao passar com o rato

en: Button Color
pt: Cor do botão

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Maximum Width
pt: Largura máxima

en: I accept the %sPrivacy Policy%s*
pt: Aceito a %spolítica de privacidade%s*

en: This text will appear under each comment form and subscribe form.
pt: Texto que é mostrado abaixo do formulário de comentários ou de subscrição.

en: I accept the %sPrivacy Policy%s
pt: Aceito a %spolítica de privacidade%s

en: Customizer
pt: Personalizador

en: Easily capture new leads for your newsletter with the help of a widget, shortcode or even a block inserted on your pages or posts.
pt: Capte facilmente novos leads para a sua newsletter com a ajuda de um widget, shortcode ou de um bloco inserido nas suas páginas ou artigos.

en: Subscribe Form
pt: Formulário de subscrição

en: Title
pt: Título

en: Newsletter Updates
pt: Newsletter informativa

en: Description
pt: Descrição

en: Enter your email address below to subscribe to our newsletter
pt: Insira o seu email abaixo para subscrever a nossa newsletter

en: List Source
pt: Origem da lista

en: Default
pt: Por omissão

en: Custom
pt: Personalizado

en: List ID
pt: ID da lista

en: Name Field
pt: Campo de nome

en: Name Label
pt: Legenda do nome

en: Your name
pt: O seu nome

en: Mail Label
pt: Legenda do correio

en: Your email
pt: O seu email

en: Button Label
pt: Legenda do botão

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Mobile
pt: Telemóvel

en: Title Color
pt: Cor do título

en: Description Color
pt: Cor da descrição

en: Input Font Color
pt: Cor do texto do campo

en: Focus
pt: Foco

en: Input Border Color
pt: Cor da borda dos campos

en: Input Background Color
pt: Cor de fundo dos campos

en: Container Background
pt: Fundo do contentor

en: Container Border
pt: Borda do contentor

en: Container Inner Spacing
pt: Espaçamento interior do contentor

en: Container Border Radius
pt: Raio da borda do contentor

en: Disable Subscribe Form
pt: Desactivar formulário de subscrição

en: Name
pt: Nome

en: Product Reviews
pt: Avaliações de produto

en: This extension lets you easily create an affiliate marketing type of website by giving you options to create a personalized product review and use your affiliate links to direct your readers to the purchase page.
pt: Esta extensão permite-lhe facilmente criar um site de marketing afiliado, dando-lhe opções para criar avaliações personalizadas dos produtos e utilizar as suas ligações de afiliados para direccionar os seus leitores para as páginas de compra respectivas.

en: Overall Score
pt: Classificação média

en: Review Summary
pt: Resumo da avaliação

en: Scores Box Width
pt: Largura da caixa das classificações

en: Read More Button
pt: Botão Ler mais

en: Buy Now Button
pt: Botão Comprar

en: Star Rating Color
pt: Cores das estrelas de classificação

en: Active
pt: Activo

en: Inactive
pt: Inactivo

en: Overll Score Text
pt: Texto da classificação média

en: Overll Score Background
pt: Fundo da classificação média

en: Product Review
pt: Avaliação de produto

en: Parent Product Review
pt: Avaliação do produto de nível superior

en: All Reviews
pt: Todas as avaliações

en: View Product Review
pt: Ver avaliação de produto

en: Add New Product Review
pt: Adicionar nova avaliação de produto

en: Add New Review
pt: Adicionar nova avaliação

en: Edit Product Review
pt: Editar avaliação de produto

en: Update Product Review
pt: Actualizar avaliação de produto

en: Search Product Review
pt: Pesquisar avaliação de produto

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: Not found in Trash
pt: Não encontrado no lixo

en: Categories
pt: Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Search Category
pt: Pesquisar categoria

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: Parent Category
pt: Categoria superior

en: Parent Category:
pt: Categoria superior:

en: Edit Category
pt: Editar categoria

en: Update Category
pt: Actualizar categoria

en: Add New Category
pt: Adicionar nova categoria

en: New Category Name
pt: Nome da nova categoria

note: translators: %s is the theme name.
en: %s Settings
pt: Opções de %s

en: Rating
pt: Classificação

en: Review Entity
pt: Entidade de avaliação

en: Product
pt: Produto

en: Book
pt: Livro

en: Creative Work Season
pt: Temporada de trabalho criativo

en: Creative Work Series
pt: Séries de trabalho criativo

en: Episode
pt: Episódio

en: Game
pt: Jogo

en: Local Business
pt: Negócio local

en: Media Object
pt: Objecto multimédia

en: Movie
pt: Filme

en: Music Playlist
pt: Lista de reprodução musical

en: Music Recording
pt: Gravação de música

en: Organization
pt: Organização

en: More info about review entity and how to choose the right one can be found %shere%s.
pt: Mais informações %saqui%s sobre entidades de avaliação e como escolher a indicada.

en: Product Price
pt: Preço do produto

en: Product SKU
pt: REF do produto

en: Product Brand
pt: Marca do produto

en: Gallery
pt: Galeria

en: Affiliate Button Label
pt: Legenda de ligação de afiliado

en: Buy Now
pt: Comprar agora

en: Affiliate Link
pt: Ligação de afiliado

en: Open Link In New Tab
pt: Abrir ligação num novo separador

en: Sponsored Attribute
pt: Atributo "sponsored"

en: Read More Button Label
pt: Legenda do botão de ler mais

en: Read More
pt: Ler mais

en: Short Description
pt: Descrição abreviada

en: Scores
pt: Classificações

en: Product specs
pt: Especificações de produto

en: Pros
pt: Prós

en: Cons
pt: Contras

en: Trending Posts
pt: Artigos populares

en: Highlight your most popular posts or products based on the number of comments or reviews they have gotten in the specified period of time.
pt: Destaque os seus artigos e produtos mais populares com base no número de comentários ou avaliações durante um determinado período.

en: Products
pt: Produtos

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: All taxonomies
pt: Todas as taxonomias

en: Module Title
pt: Título do módulo

en: Trending now
pt: Tendências

en: Module Title Tag
pt: Etiqueta do título do módulo

en: Source
pt: Origem

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Custom Query
pt: Consulta personalizada

en: Posts ID
pt: ID dos conteúdos

en: Separate posts ID by comma. How to find the %spost ID%s.
pt: Separar ID dos conteúdos com vírgulas. Como encontrar o %sID do conteúdo%s.

en: Trending From
pt: Em alta desde

en: All Time
pt: Desde sempre

en: Last 24 Hours
pt: Últimas 24 horas

en: Last 7 Days
pt: Últimos 7 dias

en: Last Month
pt: Último mês

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Sign Up
pt: Registar

en: Back to login
pt: Voltar ao início de sessão

en: Sticky Functionality
pt: Funcionalidade de cabeçalho fixo

en: Only Main Row
pt: Apenas a linha principal

en: Top & Main Row
pt: Linha superior e principal

en: All Rows
pt: Todas as linhas

en: Main & Bottom Row
pt: Linha principal e inferior

en: Only Top Row
pt: Apenas a linha superior

en: Only Bottom Row
pt: Apenas a linha inferior

en: Slide Down
pt: Deslizar para baixo

en: Auto Hide/Show
pt: Esconder/mostrar automaticamente

en: Enable on
pt: Activar em

en: Transparent Functionality
pt: Funcionalidade de transparência

en: Display Conditions
pt: Condições de apresentação

en: Hooks Locations
pt: Localizações de hooks

en: Type
pt: Tipo

en: Location/Trigger
pt: Localização/Accionador

en: Conditions
pt: Condições

en: Output
pt: Resultado

en: Enable/Disable
pt: Activar/desactivar

en: None
pt: Nenhum

en: On scroll
pt: Ao fazer scroll

en: On scroll to element
pt: Ao fazer scroll até elemento

en: On page load
pt: Ao carregar a página

en: After inactivity
pt: Após inactividade

en: After x time
pt: Depois de X tempo

en: On page exit intent
pt: Ao demonstrar intenção de sair da página

en: Down
pt: Para baixo

en: Up
pt: Para cima

en: Content Blocks
pt: Blocos de conteúdo

en: Content Block
pt: Bloco de conteúdo

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New Content Block
pt: Adicionar novo bloco de conteúdo

en: Edit Content Block
pt: Editar bloco de conteúdo

en: New Content Block
pt: Novo bloco de conteúdo

en: View Content Block
pt: Ver bloco de conteúdo

en: Search Content Blocks
pt: Pesquisar blocos de conteúdo

en: Nothing found
pt: Nada encontrado

en: Nothing found in Trash
pt: Nada encontrado no lixo

en: Footer Menu 1
pt: Menu de rodapé 1

en: Footer Menu 2
pt: Menu de rodapé 2

en: Header Menu 3
pt: Menu de cabeçalho 3

en: Header Widget Area
pt: Área de widgets do cabeçalho

en: Icon
pt: Ícone

en: Icons Size
pt: Tamanho dos ícones

en: Icon Position
pt: Posição do ícone

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Text
pt: Texto

en: You can add here some arbitrary HTML code.
pt: Pode adicionar aqui algum código HTML.

en: Container Style
pt: Tipo de contentor

en: Boxed
pt: Em caixa

en: Specs
pt: Especificações

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Password
pt: Senha

en: Remember Me
pt: Manter sessão

en: Forgot Password?
pt: Esqueceu-se da senha?

en: Log In
pt: Iniciar sessão

en: Username or Email Address
pt: Nome de utilizador ou endereço de email

en: Get New Password
pt: Obter nova senha

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Registration confirmation will be emailed to you.
pt: Será enviado um email com a confirmação do registo.

en: Register
pt: Registar

en: Connect your Adobe Fonts project and use the selected fonts throughout Blocksy and your favorite page builder.
pt: Ligue o seu projecto Adobe Fonts e use os tipos de letra seleccionados no Blocksy e no seu construtor de páginas favorito.

en: Inject custom code snippets throughout your website. The extension works globally or on a per post/page basis.
pt: Adicione fragmentos de código personalizados ao site. Aplique-os a todo o site ou em artigos e páginas individuais.

en: After body open scripts
pt: Depois dos scripts de "body open"

en: Upload an unlimited number of custom fonts or variable fonts and use them throughout Blocksy and your favorite page builder.
pt: Carregue uma quantidade ilimitada de tipos de letra personalizados ou variáveis, e use-os no Blocksy e no seu construtor de páginas favorito.

en: Serve your chosen Google Fonts from your own web server. This will increase the loading speed and makes sure your website complies with the privacy regulations.
pt: Disponibilize a partir do seu próprio servidor os tipos de letra que escolher das Google Fonts. Isto aumentará a velocidade de carregamento e garantirá que o seu site está em conformidade com as normas de privacidade.

en: Create beautiful personalised menus that set your website apart from the others. Add icons and badges to your entries and even add Content Blocks inside your dropdowns.
pt: Crie bonitos menus personalizados que diferenciam o seu site dos outros. Adicione ícones e emblemas aos seus itens e adicione blocos de conteúdo dentro dos seus selectores.

en: Menu Item Settings
pt: Opções do item de menu
